Zima klope na dvere. Martin tento rok zrejme príde na bielom koni

Článok
Vyzerá to tak, že známa pranostika sa tento rok splní a prvé snehové vločky aj do nižších polôh prinesie Martin na bielom koni.

Prvý sneh v Rusku a na Pobaltí, výdatná nádielka v Rige, 80 cm nového snehu v Nórsku, snehová nádielka v Alpách, sneženie už aj v Nemecku a v Rakúsku. Články s takýmito titulkami Vám prinášame uplynulé dni. Studený vzduch sa pomaly dostáva nad ďalšie a ďalšie európske štáty a okrem chladnejšieho vzduchu prichádza aj sneženie. Zima na dvere nášho územia zaklopala už počas víkendu a počas noci na pondelok vstúpila aj nad naše územie.

Do našej oblasti preniká chladnejší vzduch

Počasie v Európe je pod vplyvom tlakovej níže, ktorá sa nachádza nad Bieloruskom a západným Ruskom. Okolo tejto tlakovej níže preniká do Európy studený vzduch a súčasne je táto tlaková níž zásobárňou potrebnej vlhkosti, ktorá prináša zrážky.

Počas nedele postupoval cez strednú Európu studený front. Za ním k nám počas noci začal od severozápadu prúdiť chladnejší vzduch, ktorý sa už dnes prejaví na celom území. 

Zatiaľ sneženie len vo vyšších polohách

Prvé dva dni na začiatku tohto týždňa nás čaká prevažne oblačné počasie s prehánkami. Viac zrážok pribudne počas dňa v utorok od juhozápadu. Najmä v juhovýchodnej polovici územia sa rozprší, pričom hranica sneženia sa bude pohybovať na úrovni 600 m n.m., na východe až na 900 m n.m. 

Začiatok týždňa prinesie denné teploty od +3°C na severe po +10°C na juhu územia.

Stred týždňa chladnejší

Streda by na našom území mala byť najkrajšia. Prevládať by malo jasné až polooblačné počasie. Viac oblačnosti môže byť len na východe nášho územia. Denné teploty by mali vystúpiť na +2 až +8°C, ale v noci na štvrtok budú klesať na 0 až -6°C, v dolinách a v kotlinách pri vyjasnení až do -10°C.

Štvrtok by mal byť najchladnejší

Denné teploty by vo štvrtok mali vystúpiť na +1 až +6°C, na severe však počas dňa bude len -1 až +2°C. Vyskytnú sa tak lokality so slabým celodenným mrazom. Na oblohe bude prevládať oblačné počasie a na severe a severovýchode sa môžu vyskytnúť aj snehové prehánky. Tie však budú slabé.

Hranica sneženia by počas stredy a štvrtka mala ležať v najnižších polohách. To však nebude na nič platné, pretože práve tieto dni síce budú najchladnejšie, ale zároveň najsuchšie. 

Martin by mal prísť na bielom koni

Ak čakáte na prvý sneh, tak sa zrejme dočkáte v piatok. V kalendári bude mať meno Martin a tak to vyzerá, že tento rok by známa pranostika mala vyjsť. Nebude to však až také ideálne a situácia je pomerne komplikovaná.

Martin síce prinesie frontálny systém, ktorý zabezpečí potrebné zrážky, ale s frontom príde súčasne aj oteplenie. V piatok popoludní a k večeru by sa síce malo od západu rozsnežiť, ale snehová pokrývka by sa mala vyskytnúť predovšetkým na strednom Slovensku. 

Na západnom Slovensku totiž bude hranica sneženia ležať okolo výšky 300 m.n.m. a v nížinách tak bude väčšinou pršať alebo bude padať dážď so snehom. Na strednom Slovensku je to so snežením najideálnejšie. Hranica sneženia bude ležať vo výške 100 m n.m. a to by malo snežiť už všade. Východ sa snehu na Martina zrejem nedočká. Zrážky by sa tu mali dostať až v sobotu.

Martin síce sneh môže priniesť, ale ten už neprežije sobotu. Za frontom sa začne od západu tlačiť teplejší vzduch a v sobotu ráno by hranica sneženia mala stúpať až na 1300 m n.m. Sneh by sa tak mal vrátiť naspäť na hory a v nižších polohách by malo pršať.

Na sneh v nížinách je však stále pomerne skoro a vyhliadky na november naznačujú, že snehu by sme sa mali ešte dočkať aj v nižších polohách.

img