Zimné počasie zatiaľ nedorazí. V najbližších dňoch bude pršať

Článok
Vyhliadky počasia naznačujú, že v nasledujúcich dňoch zimné počasie nedorazí. Stále sa budeme nachádzať v teplejšom prúdení.

I keď je zimné obdobie v plnom prúde, tak snehová pokrývka v nižších polohách stále nemá dlhú trvácnosť a nebude mať ani v nasledujúcich dňoch. Predpovede klimatologických modelov o teplotne nadpriemernom decembri sa naplnili a teraz klimatologické modely naznačujú, že január by na našom území mal byť o 3 až 4°C teplejší ako je dlhodobý teplotný priemer.

V nasledujúcich dňoch náš čaká teplejší charakter počasia. Snehová pokrývka bude pribúdať výlučne na našich horách. 

Pod vplyvom tlakovej níže

V nasledujúcich dňoch bude charakter počasia nielen v našej oblasti, ale v mnohých ďalších štátoch Európy ovplyvňovať tlaková níž, ktorá sa bude presúvať z Atlantiku cez Severné more smerom nad Pobaltie.

Vývoj situácie na nasledujúce dni

 

Táto tlaková níž prinesie veterné a vlhké počasie do mnohých štátov Európy.

V stredu pribudnú zrážky

Počas stredy začne cez naše územie od západu postupovať frontálny systém. Na mnohých miestach nášho územia zavládne zamračené počasie a od západu sa postupne rozprší na mnohých miestach. Od 400 m n.m. a na severe prechodne aj nižšie bude snežiť. 

Prípadná snehová nádielka v nižších polohách však nebude mať dlhú trvácnosť. Počas dňa totiž maximálne teploty budú stúpať až do +6°C. Takéto teploty nás čakajú až do konca pracovného týždňa.

Ďalšie zrážky dorazia na naše územie aj nasledujúce dni.

ANIMÁCIA: Výskyt zrážok počas nadchádzajúcich dní

Zima je zatiaľ v nedohľadne

Ansámble numerického modelu GFS sa vo vývoji počasia na nadchádzajúce dni pomerne jasne zhodujú. Vyhliadka o teplotne nadpriemernom počasí by sa mala napĺňať. V priebehu víkendu sa na našom území ešte viac oteplí. 

Od juhozápadu až juhu k nám prenikne teplý vzduch, ktorého teplota bude až o 7°C vyššia ako je na súčasnú ročnú dobu bežné.

Ansámbel vývoja teploty v hladine 850 hPa

 

Vývoj počasia v nadchádzajúcich dňoch je pomerne jednoznačný. Pred nami je teplejší charakter počasia, ktorý sneh do nižších polôh zatiaľ neprinesie.

img