Austrálčania zažili najteplejší september

- Ľ.F.
Novinka

Extrémna vlna horúčav dorazila do Austrálie počas 21. septembra 2017, kedy v takmer celej krajine evidovali vysoko nadpriemerné teploty, informovala vládna agentúra Bureau of Meteorology. Teploty ešte väčšmi vzrástli nasledujúci deň, 22. septembra. Austrália ako celok zaznamenala najteplejší septembrový deň v histórii meraní, kedy dosiahla priemerná maximálna teplota vzduchu +33,47°C - viac ako 6°C nad dlhodobým priemerom. Predošlý rekord bola hodnota +33,39°C z 30. septembra roku 1998. 

Podľa austrálskych meteorológov dosiahlo viac ako 29% krajiny denné maximá, ktoré predstavovali najvyššie 1% maximálnych denný teplôt v Austrálii, pozorovaných od roku 1911. 

Extrémne horúčavy, ktoré pretrvávali od 23. do 29. septembra prekonávali rekordy. Zatiaľ čo na niektorých miestach sa počas noci vytvorila inverzia, inde zas suchý vzduch spôsobil mimoriadny pokles teploty. Okrem teplotných rekordov nameranej maximálnej dennej teploty boli prekonané aj rekordy minimálnej dennej teploty. Na niektorých miestach bol obrovský tepltoný rozdiel s malou horizontálnou vzdialenosťou. Napríklad na letsku v Goulburne bolo 23. septembra ráno len -0,3°C, zatiaľčo 72 kilometrov severovýchodne, v meste High Range klesla teplota počas noci len na +17,9°C. 

Až na 105 staniciach boli prekonané historické teplotné rekordy, pričom najteplejšie bolo v meste Birdsville, kde 27. sepmtembra vystúpila teplota na +42,8°C, čím bol prekonaný rekord na úrovni +42,4 z 22. septembra roku 2003.