Búrky sa blížia. Vyskytnú sa už v sobotu

Novinka

Veľká noc prinesie skutočne zaujímavé počasie. Piatok zaprší a v sobotu prídu výraznejšie zrážky. Dokonca sa v strednej Európe budú vyskytovať aj búrky a to vo viacerých lokalitách.

Búrky sa blížia. Vyskytnú sa už v sobotu

V sobotu čaká strednú Európu mimoriadne nepriaznivé počasie. Cez strednú Európu totiž bude smerom nad Bielorusko postupovať tlaková níž a s ňou súvisiaci frontálny systém. Tento frontálny systém prinesie do našej oblasti pomerne časté búrky a to v dôsledku toho, že nad našu oblasť prinesie veľký teplotný gradient.

Na obrázku nižšie môžete vidieť situáciu v hladine 850 hPa (cca 1500 m n.m. ). Cez Nemecko, Poľsko nad východnú Ukrajinu sa bude tiahnuť teplý front. Do našej oblasti tak bude prúdiť najskôr teplý vzduch od juhu, no od západu sa začne blížiť front studený, ktorý ako môžete vidieť sa v rovnakom čase bude nachádzať nad Nemeckom, Českom a Rakúskom. Za týmto studeným frontom bude prenikať studený vzduch od severozápadu, ktorý v nedeľu dorazí aj nad severné Slovensko a prinesie búrky.

Takýto výrazný teplotný gradient prinesie do našej oblasti búrky a tie nebudú nezvyčajné. Ako vidieť na animácii očakávaného charakteru počasia, tak búrky sa budú vyskytovať v mnohých okolitých krajinách.

Sobota tak môže priniesť aj na naše územie pomerne výrazné búrky. Tie budú sprevádzané predovšetkým prudkým lejakom, no môžu sa vyskytnúť aj krúpy.