Cez víkend bude husto snežiť a silno fúkať

Novinka

V závere tohto týždňa nás čaká výrazná zmena v počasí. Studené počasie vyvrcholí v nedeľu, kedy budú situáciu zhoršovať silný vietor, nízke teploty a husté sneženie.

Cez víkend bude husto snežiť a silno fúkať
Počas víkendu sa vráti zima, foto: Pixabay

Po teplejšom období, kedy teploty dosahovali takmer +20°C nás čaká mimoriadne chladný víkend. Teploty klesnú hlboko pod nulu, rozfúka sa silný nárazový vietor a bude aj výdatnejšie snežiť. Dôvodom bude veľmi studený, pôvodom arktický vzduch, ktorý prenikne do veľkej časti strednej Európy.

Počasie začne počas víkendu ovplyvňovať tlaková výš nad Škandináviou a oblasť nízkeho tlaku vzduchu v oblasti južnej Európy. Medzi týmito tlakovými útvarmi sa dostane do strednej Európy v spodných vrstvách troposféry studený vzduch. Zároveň k nám však bude od juhozápadu vo vyšších vrstvách troposféry prúdiť vlhký vzduch. 

Čaká nás silný mráz, husté sneženie a silný nárazový vietor

Ochladenie bude výrazné. Studený vzduch k nám začne prenikať už počas zajtrajšieho dňa. Ochladí sa najskôr na severe, no postupne sa bude výrazne ochladzovať na celom území. Zajtra ráno budú teploty dosahovať od 0 do +4°C, na krajnom severe bude už pod nulou. Do večera by však teplota mala klesnúť pod nulu takmer na celom území, pričom na severe bude večer už okolo -10°C. V nedeľu ráno budú teploty najnižšie, od -3°C do -8°C. Na severe bude až do -15°C. 

Okrem výrazného ochladenia bude fúkať aj silný vietor. Ten bude naberať na intenzite počas zajtrajšieho popoludnia a na severe a východe bude dosahovať v nárazoch aj 15 m/s. Vietor bude silnejší na východe Slovenska. Silný severák tam bude dosahovať priemernú rýchlosť 10 až 15 m/s, pričom v nárazoch môže dosahovať aj cez 20 m/s. 

Silný vietor bude fúkať počas noci na nedeľu a ešte aj v nedeľu dopoludnia. Slabnúť by mal počas nedeľňajšieho popoludnia a večer. 

Okrem silného vetra a mrazov nás čakajú aj snehové zrážky. Sneženie bude najvýdatnejšie na juhu a východe Slovenska. Rozpoloženie zrážok a takisto ich skupenstvo je zatiaľ nejasné a z hľadiska rozpoloženia sa ešte môže čokoľvek zmeniť. Najvyššia pravdepodobnosť sneženia je však na východe Slovenska, kde do nedele večera môže napadnúť od 10 do 20 cm snehu. Sneženie by sa však od soboty rána do nedele popoludnia malo vyskytnúť na celom území Slovenska, vrátane najteplejších oblastí na juhozápade a juhovýchode Slovenska. Najmenšia šanca na sneh je na severozápade a na krajnom západe.

Počasie cez víkend tak bude veľmi nepriaznivé. Silný vietor a nízke teploty budú spôsobovať, že pocitová teplota bude klesať až k -20°C. Silný vietor v kombinácii so snežením bude vytvárať najmä na severe a východe Slovenska snehové jazyky a záveje. 

Zlepšenie počasia sa očakáva začiatkom týždňa, postupne sa vyjasní, no spočiatku ešte zostane chladno. Návrat teplého jarného počasia sa očakáva najskôr v závere nasledujúceho pracovného týždňa.