Čile vytvorilo nové národné parky

Novinka

Viac ako 4 450 000 hektárov pôdy v prekrásnej čilskej Patagónii sa stalo chránenými. Obrovská plocha siaha od púštnych, severných oblastí až po studené tundry na juhu krajiny. Všetko to začalo obrovským darom od nadácie Tompkins Foundation, ktorá darovala až 404 600 hektárov pôdy čilskej vláde. Jedinou podmienkou nadácie bolo, aby z darovanej pôdy vytvorili národné parky.

Nadácia Tompkins bola založená manželmi Kristine McDivitt Tompkins a Doug Tompkins. Doug Tompkins je okrem iného známy aj ako spoluzakladateľ značky North Face, ktorá vyrába oblečenie. V roku 1990 kúpili rozsiahle oblasti Patagónie aby zabránili rozvoju v týchto oblastiach a neporušili tak jedinečnú makroklímu. V minulosti boli obviňovaný čilskou vládou za to že sú to špióni CIA alebo za to že chcú založiť nový Židovský štát. Doug Tompkins umrel v roku 2015 po nehode na kajaku, následkom silnej hypothermie.

V minulý týždeň sa však udialo niečo nečakané. Vyzerá, že napätie medzi nadáciou a vládou sa po dlhých rokoch upokojilo a dve strany sa dohodli. Čilská vláda totiž odsúhlasila, aby sa k tejto rozsiahlej ploche pripojilo ďalších 4 milióny hektárov vládnej pôdy (plocha veľká skoro ako Dánsko). Dohoda tak vytvorí 5 nových národných parkov, ktoré spolu s ďalšími budú tvoriť až 17-členný komplex národných parkov. Novo vytvorené národné parky budú mať spolu rozlohu až viac ako neuveriteľných 4 450 000 hektárov. V prepočte je to 44 500 kilometrov štvorcových, čo je takmer ako rozloha Slovenska.

img
Jazero Pehoé na juhu čilskej Patagónie, foto: Wikipédia
img
Jeseň v Patagónii, foto: J-Digital