Ďalšia vlna búrok v okolí Žiliny

Novinka

Stredné a východné Slovensko dnes zasiahlo niekoľko búrok. Aktuálne si búrky v Žilinskom kraji opäť nedávajú pokoj. Aktuálne vznikli nad východnými Kysucami a smerujú cez Kysucké Nové Mesto nad Javorníky. V tejto oblasti ide už o niekoľkú búrku počas dnešného dňa. 

Medzitým na západe sa situácia opäť upokojila. Búrky vznikli v okolí Nových Zámkov a aktuálne juhozápadne od Komárna, ale na zvyšku západu majú búrky problém s iniciáciou. 

Počasie totiž dnes ovplyvňuje stacionárny front. Ten neprináša výraznú dynamiku, ktorá podporuje rozvoj búrok. Na strednom a východnom Slovensku búrky vznikajú, pretože orografia vietor dvíhala a vznikala konvekcia. Na západe nakoniec nenastalo dostatočné prehrievanie vzduchu v dôsledku oblačnosti a pri slabom strihu vetra majú búrky problém s iniciáciou. 

Aj obyvatelia západného Slovenska sa dočkajú. Zajtra totiž postúpi nad naše územie výraznejší front s dynamikou a búrky sa vyskytnú na mnohých miestach nášho územia. Nebudú totiž len orografického charakteru ako dnes a v pondelok.