Európu zasiahne búrka Xavier

Novinka

Počas zajtrajšieho dňa sa očakáva v Európe nebezpečná situácia. Od Britských ostrovov sa do oblasti strednej Európy bude rýchlo presúvať brázda nízkeho tlaku vzduchu spojená s hlbokou tlakovou nížou nad Škandináviou. V brázde nízkeho tlaku vzduchu sa v silnom severnom prúdení preženie viacerými krajinami strednej Európy studený front, ktorý bude sprevádzaný mimoriadnymi nárazmi vetra. Silná jesenná búrka bola pomenovaná Xavier. 

Mimoriadne silný vietor sa očakáva v Nemecku, v Poľsku ale u nás, v Tatrách. Vietor začne na našom území naberať na intenzite už zajtra okolo obeda. V nízkych polohách bude fúkať od severozápadu rýchlosťou 15 až 30 km/h, v nárazoch do 60 km/h, na severe a krajnom juhozápade až do 80 km/h. Vietor bude najintenzívnejší na horách, kde bude fúkať v nárazoch rýchlosťou až do 150 kilometrov za hodinu, čo je už sila orkánu. Takto silný by mal byť vietor najmä vo Vysokých Tatrách a ojedinele aj na južnom a juhovýchodnom úpätí Vysokých Tatier. 

Silný vietor bude teda fúkať najmä vo vysokých polohách pričom najsilnejší by mal byť v noci na piatok. Počasie sa upokojí v piatok dopoludnia a vietor postupne ustane. Zároveň sa však výraznejšie ochladí a v piatok sa očakávajú maximá už len na úrovni +10 až +16°C, na severe bude ešte chladnejšie, len okolo +7°C. 

img
Očakávaná rýchlosť vetra v Nemecku
img
zdroj: Wetteronline