Extrémne búrky sa ženú Európou

Novinka

Extrémne silné búrky sa dnes podvečer vytvorili v oblasti stredného Švajčiarska. Búrky sa pôvodne očakávali aj na severovýchode Nemecka, no tam nedokázala konvekcia ,,preraziť" inverznú vrstvu.

Suchý vzduch, ktorý vznikol vplyvom fénového efektu v západných Alpách ,,pretiekol" pri od juhozápadu cez Alpy do oblasti západného Švajčiarska. Keďže suchý vzduch je teplejší ako vlhký vzduch, vlhký a teplý vzduch začal stúpať. Postupne sa dostal do hladiny voľnej konvekcie a v extrémne nestabilnom prostredí začala výrazná konvekcia. Len v priebehu desiatok minút sa v strednom Švajčiarsku vytvorili tri výrazné bunky, ktoré postupovali ďalej na severovýchod. Búrky sa postupne spojili do búrkového komplexu a na viaceré miesta vo Švajčiarsku a v juhovýchodnom Nemecku priniesli silné krupobitie a silný nárazový vietor. 

Najhoršia situácia je v strednom Švajčiarsku. Vietor tu pri búrkach prechodne zosilnel aj na rýchlosť vyššiu ako 100 km/h, napríklad na staniciach Giswill (122,3 km/h) a Pilatus (vyššia nadmorská výška, no náraz vetra o rýchlosti 127,9 km/h). Z oblasti mesta Töss bolo hlásené výrazné krupobitie, s priemerom do 5 centimetrov.

Búrkový komplex postupuje ďalej na severovýchod a momentálne sa nachádza v oblasti juhovýchodného Nemecka. V najbližších hodinách sa dostane do oblasti západného Česka, kde môže priniesť vyššie spomenuté nebezpečné javy. Medzitým prebieha v oblasti stredného Švajčiarska opätovná tvorba búrok, ktoré môžu doraziť do juhovýchodného Nemecka a západného Česka neskoro v noci a v skorých ranných hodinách.


img
Extrémne búrky pri pohľade zo satelitu
img
Extrémne búrky pri pohľade zo satelitu
img
Krupobitie v švajčiarskom meste Winterthur, foto: 20min.ch