Kalifornia čelí najväčšiemu požiaru v históri

Novinka

Thomas Fire bol pomenovaný požiar, ktorý už niekoľko týždňov vyčíňa v oblasti Kalifornie. Pri tomto požiari zhorelo už viac ako 1100 kilometrov štvorcových, čím sa stal po požiari Cedar Fire z roku 2003 najrozsiahlejším požiarom v histórii štátu Kalifornia. 

Od 4. decembra, kedy požiar vypukol prišiel o život jeden hasič a jeden obyvateľ. Zhorelo však viac ako 1000 budov vrátane 750 obytných domov. Oheň si vyžiadal desiatky tisíc evakuovaných ľudí a uzatvorenie lokálnych škôl. 

Požiar bol počas celého decembra ,,poháňaný" silným, padavým vetrom, ktorý v našich končinách poznáme ako fénový efekt. Vietor v tejto oblasti sa nazýva Santa Ana a veje z Veľkej Panvy smerom k pobrežiu. Pri týchto situáciach dosahuje často relatívna vlhkosť v Kalifornii extrémne nízke hodnoty, aj pod 10%. Suchý vzduch a silný vietor sú mimoriadne priaznivé pre tvorbu požiarov. 

Požiar Thomas Fire ešte stále nie je uhasený. Pod kontrolu sa podarilo dostať zatiaľ približne 65% rozlohy. Počasie by sa však malo počas nasledujúcich dní zmeniť, očakáva sa upokojenie silného vetra a takisto početné zrážky.

img
Satelitná snímka zhorenej oblasti, zdroj: iMeteo
img
Thomas Fire, foto: Accuweather