Kalifornia vyrobila nadbytok elektriny

Novinka

Kalifornia patrí medzi oblasti s najvyšším počtom nainštalovaných solárnych panelov na svete. Dokázala to aj počas 11. marca 2017, kedy bola viac ako polovica potrebnej elektrickej energie vytvorená práve zo solárnej energie. Počas popoludňajších hodín tohto dňa produkovali solárne panely toľko energie, že cena za elektriku sa dostala do záporných hodnôt. Úrady tak určitú chvíľu platili odoberateľom za to, že používali elektrickú energiu.

Ako je to možné ? Ovplyvňujú to dva faktory. Efektivita obnoviteľných zdrojov energie a problém s ich skladovaním. Solárna energia sa stáva čoraz lacnejšou a čoraz lepšou cestou konvertovania slnečného svetla na elektrickú energiu. V štátoch ako Kalifornia sa stáva čoraz populárnejšou formou investície. Problémom je, že až napriek niekoľkým výnimkám vo svete sa momentálne uskladňovať obnoviteľná forma energie nedá. V tom prípade musí byť ihneď presmerovaná do siete. Keď sa ale vyprodukuje také množstvo, že presiahne dopyt, energia je ďalej poskytovaná ako prebytok.

Zákazníci ju prakticky nepotrebujú tak ich spoločnosti od nich odkúpia a cena energií sa tak prakticky dostane do záporu. Podobná situácia nastala v máji minulého roku v Nemecku, kedy produkcia energie z veterných elektrárni presiahla dopyt a zákazníci boli platení za to, aby ju míňali.

img
zdroj: @EIAgov
img
Produkcia energie z fotovoltaických panelov v Kalifornii