Obrovská škvrna plastov v Tichom oceáne sa zväčšuje

Novinka

Obrovská škvrna plastov a odpadkov v Tichom oceáne sa rozrastá závratnou rýchlosťou, s ktorou vedci nepočítali ani vo sne. 

Obrovská škvrna plastov v Tichom oceáne sa zväčšuje

Obrovská škvrna odpadkov a plastov sa nachádza v Pacifiku, približne na polceste medzi Kaliforniou a Havajskými ostrovmi. Po trojročnom výskume vedcov je už jasné, že sa zväčšuje exponenciálne, s čím sa predtým vôbec nerátalo.

Vedci z celého sveta počas uplynulých troch rokov zmapovali celý znečistený región povrchových vôd v najvyššom detaile. Zistili, že veľká škvrna je tvorená približne z 1,8 bilióna (1 000 000 000 000) kusov odpadu s celkovou hmotnosťou až 88-tisíc ton. Celá táto škvrna pokrýva oblasť s rozlohou 1,6 milióna kilometrov štvorcových, čo je približne trojnásobok rozlohy Francúzska. 

Vedci v štúdii poukazujú aj na fakt, že napriek snahe jednotlivcov je vyhadzovanie odpadkov do oblasti riek či priamo do mora stále bežné. Škvrna odpadkov v Tichom oceáne nie je jediná. Podobné sa nachádzajú takmer vo všetkých svetových oceánoch.

Pokiaľ vlády jednotlivých štátov nepodniknú potrebné kroky, do 10 rokov sa množstvo odpadkov na hladine oceánov strojnásobí a do roku 2050 budú odpadky vážiť viac ako všetky ryby žijúce v moriach a oceánoch.