Taliansko zažilo najsilnejšie zemetrasenie

- Norcia
Novinka

Stredné Taliansko dnes ráno o 7:20 zasiahlo veľmi silné zemetrasenie. Magnutúdo sa odhadovalo do obeda medzi 6,1 až 7,1 Richterovej škály. Odborníci počas dňa stanovili jeho presnú silu na úrovni 6,5 Richterovej stupnice. 

Talianski geofyzici zároveň informovali, že išlo o najsilnejšie zemetrasenie v Taliansku od roku 1980. Napriek tomu, že išlo o najsilnejšie zemetrasenie a o pol stupňa silnejšie ako to, ktoré v auguste zrovnalo so zemou obec Amatrice, pri ktorom zahynulo takmer 300 ľudí si dnešné zemetrasenie nevyžiadalo ani jednu obeť. Zranených je 20 ľudí, ale bez ohrozenia života.

A prečo Taliansko v posledných dňoch sužujú zemetrasenia ?

Šéf Oddelenia seizmológie na Geofyzikálnom ústave Akadémie vied Českej republiky Jan Šíleny pre Sme.sk povedal: ,,Sú to stredné Apeniny. Ide o horské pohorie s pomerne komplikovanou tektonikou. Je tam adriatická tektonická doska, ktorá sa posúva smerom k západu a Apeniny sú vlastne dôsledkom tohto pohybu. Na druhej strane sa nachádza útvar, ktorý sa otvára. Z globálneho hľadiska sa zase africká doska nasúva na eurázijskú, takže tá situácia je tam pomerne zložitá.,,

Dotrasy sa v oblasti stále vyskytujú a seizmológovia nevylučujú ďalšie silné otrasy. Len dnes v oblasti zaznamenali viac ako 200 dotrasov.

img
zaznamenané otrasy za uplynulé dni