V Írsku sa vyskytol sting jet

Novinka

Extrémne silný vietor bol dnes zaznamenaný na juhozápade Írska, na majáku Fastnet Lighthouse bol zaznamenaný náraz vetra až 191 km/h. Mimoriadne silný vietor tam prináša ex-hurikán Ophelia, v ktorom sa zrejme vyskytol jav nazývaný ,,sting jet". 

Sting jet je meteorologický fenomén, spojený s hlbokými tlakovými nížami v stredných zemepisných šírkach. Fenomén popisuje najsilnejší vietor v búrke, ktorý ojedinele dosahuje rýchlosti aj viac ako 160 km/h. Tento silný vietor vzniká zaujímavým spôsobom.

Okolo stredu hlbokej tlakovej níže pozorujeme výrazný zostup vzduchových hmôt, často obsahujúcich snehové vločky či dažďové kvapky. Pri poklese sa tieto čiastočky vyparujú, čím spotrebuvávajú latentné teplo a vzduch sa ochladzuje, čím je čoraz ťažší. Ťažký vzduch neskôr spôsobuje silné nárazy vetra. Aj napriek tomu, že tieto maximálne nárazy vetra sa vyskytujú len v priebehu krátkeho časového sledu a na malej ploche (širokej zhruba 50 km), dokážu spôsobiť obrovské škody a nebezpečenstvo pre obyvateľov. 

Najznámejší prípad výskytu tzv. ,,sting jet" pochádza z októbra 1987, kedy Britské ostrovy zasiahla obyvateľmi nazvaná ,,Great Storm". Vietor vtedy dosiahol rýchlosť 180 km/h a vyvrátil približne 15 miliónov stromov.