V strede týždňa nás čaká oteplenie

Novinka

Už v utorok sa charakter počasia na Slovensku výrazne zmení. Cez naše územie postúpi ďalej na západ teplý front spojený s tlakovou nížou presúvajúcou sa z Nemecka nad Českú republiku. Na naše územie prinesie sneženie a mrznúci dážď. 

Za frontom sa počas noci na stredu do našej oblasti dostane morský, teplejší a najmä vlhší vzduch od juhozápadu. Otepľovať sa bude postupne a do piatka sa na mnohých miestach oteplí o 10 až 15°C. Výnimkou budú len vyššie polohy, kde sa oteplí len mierne. Oteplenie bude najvýraznejšie na miestach, kde prevláda inverzné teplotné zvrstvenie, tj. v najnižších polohách Slovenska. Najmä na juhozápade vystúpia denné maximá počas víkendu až do +10°C. Teploty však budú kladné na celom území, zväčša od +1 do +5°C. Oteplí sa aj na východe, kde môžu v najnižších polohách dosiahnuť teploty až +5°C. Oteplenie tam taktiež bude výrazné, keďže teplota tam stúpne približne o 10°C.

Teplý charakter počasia vydrží minimálne do konca týždňa. Ďalší chod počasia ešte nie je jednoznačný, no predbežne to vyzerá na teplejšie prúdenie z Atlantiku. S teplom však nepríde slnečné počasie. Očakávame prevažne veľkú oblačnosť, s ojedinelými prehánkami alebo slabým dažďom. Sneženie, ktoré dorazí v utorok tak môže byť v dohľadnej dobe posledné. Február by celkovo podľa klimatologických modelov mal byť teplotne výrazne nadnormálny. 

img
denné maximá v utorok
img
denné maximá v piatok