V Tatrách pozor na 3. lavínový stupeň

Novinka

Vo Vysokých a Západných Tatrách panuje 3.stupeň lavínového nebezpečenstva. 3.stupeň panuje aj v oblasti Nízkych Tatier, nad výškou 1700 m n.m. 

Je to spôsobené poslednou periódou sneženia sprevádzanou veľmi silným vetrom o sile mohutnej víchrice. Tento stupeň platí OBZVLÁŠŤ pre záveterné svahy s juhovýchodnou, východnou a južnou orientáciou, kde bol sneh vplyvom silného vetra prenášaný. V takýchto miestach sú vplyvom vetra vytvorené snehové vankúše a dosky, ktoré je možné už pri malom dodatočnom zaťažení uvoľniť, obzvlášť na strmých svahoch. Na hrebeňoch a bezprostredne pod nimi vytvára vietor snehové preveje a jazyky, ktoré sa môžu samovoľne alebo vplyvom zaťaženia uvoľniť.

Počas dňa je možné uvoľnenie aj spontánnych lavín. Nový voľný sneh, si zachováva prachový charakter a nie je ešte dostatočne zviazaný s podkladovou vrstvou. Pohyb v takomto teréne treba dôkladne zvážiť , uvedomovať si riziká a rozumieť sa zásadám bezpečného pohybu v lavínovom teréne. Riziko vzniku lavín vo Fatrách a v nižších polohách Nízkych Tatier je nižšie vzhľadom na menšiu výšku snehovej pokrývky a nižšiu nadmorskú výšku. Tu platí mierne lavínové nebezpečenstvo, t.j. 2 stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Uvoľnenie lavín v týchto horstvách je možné hlavne na záveterných svahoch s juhovýchodnou orientáciou. Aj tu vietor v najvyšších polohách vytváral mohutné preveje a na záveterných svahoch ukladal sneh do vankúšov a dosiek, ktoré je možné uvoľniť hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení, uviedla HZS.