Večer sa opäť ozvú búrky

Novinka
Večer sa opäť ozvú búrky

Počasie v našej oblasti už od včera ovplyvňuje zvlnený studený front, ktorý už včera priniesol prvú sériu búrok. Nad Slovinskom sa vytvorila veterná smršť, ktorá postupovala zo Slovinska smerom k severu cez Rakúsko, Slovinsko, Moravu až nad juhozápadné Poľsko. 

Front sa oproti včerajšiemu dňu posunul smerom východne, len o pár desiatok kilometrov. Nakoľko je zvlnený, tak jeho pohyb je veľmi pomalý, ba dokonca stacionárny.

Vlna frontu však už dnes zasiahla krajný západ, vďaka čomu sa tu výraznejšie ochladilo. Rozdiel medzi oblasťami na východe Podunajskej nížine a na západe je viac než 10°C. Na mape pekne vidieť, kadiaľ zvlnený front prechádza.

Tento zvlnený front ovplyvní počasie na našom území aj v priebehu dnešného večera a noci. Nad západným Slovenskom by sa okolo 20:00 mali začať formovať búrky, ktoré by sa vďaka dobrej podpore strihu vetra mali rýchlo naviazať do výraznej búrkovej línie a búrky by tak mali vytvoriť výrazný búrkový systém, ktorý bude postupovať smerom k severu až severovýchodu.

Búrky by mali zasiahnuť mnohé oblasti západného a stredného Slovenska. Najintenzívnejšie búrky sa očakávajú na východe západného Slovenska a v severozápadnej polovici stredného Slovenska. Búrky by opäť mohli byť sprevádzané silným nárazovým vetrom a nebezpečný bude aj prívalový dážď.