Z Everestu odpratávajú tony odpadu

- Lukla
Novinka

Rastúca popularita Mount Everestu so sebou prináša problém s odpadkami. Z našich najvyšších polôh sveta tieto dni odpratávajú tony odpadu, ktorý sa nahromadil v základných táboroch a na trasách vedúcich k najvyššej hore sveta.

Z Everestu odpratávajú tony odpadu

Ľudia, ktorí chcú vyraziť na najvyššiu horu sveta začínajú svoju púť väčšinou v základnom tábore Lukla, kde pristáva malé lietadlo z Káthmandu. Väčší počet ľudí však produkuje aj väčší počet odpadu, ktorý práve v týchto dňoch znášajú z tohto tábota naspäť do Káthmandu. 

V sobotu začali pod Everestom s čistením. Len za prvý deň prepravili do hlavného mesta Nepálu 1200 kilogramov odpadu. To je však zlomok z celkového odpadu. Turisti a horolezci z celého sveta nechali pod Everestom celkovo viac než 100 ton odpadu, ktorý v najbližších dňoch a týždňoch prostredníctvom lietadiel zvezú dole, kde odpad zrecyklujú.

Okrem priemyselného odpadu však problém predstavuje aj biologický odpad. V roku 2015 upozornili odborníci, že ľudské výkaly ohrozujú zdravie. Od tohto roku začali stavať v hlavných horských táboroch prenosné toalety.