Zlom San Andreas je aktívny

Novinka

Podľa informácii z Geologickej služby Spojených štátov amerických bolo počas 11. novembra v oblasti zlomu San Andreas zaznamenané zemetrasenie o sile 4,6 magnitúdy. Zemetrasenie malo epicentrum v oblasti Monterey County a od vtedy zaznamenali vedci ďalších 134 otrasov.

Zlom San Andreas je jedným z najznámejších zlomov na Zemi a známy je najmä tým, že pozdĺž zlomu môže dôjsť k mimoriadne silnému zemetraseniu prakticky kedykoľvek. Vedci odhadujú, že je až 95,99-percentná šanca, že počas najbližších 30 rokov zasiahne oblasť zemetrasenie s magnitúdou 6,7 a šanca 33%, že počas najbližších 30 rokov zasiahne oblasť zemetrasenie s magnitúdou 7,5.

Aj napriek nedávnym otrasom sa vedci zhodujú na tom, že silné zemetrasenie tak skoro oblasti nehrozí. Takto silné otrasy síce nie sú bežné no spôsobene mohli byť zádrhom, ktorý si pred uvoľnením vybudoval výrazný tlak a pri uvoľnení energie vzniklo zemetrasenie silnejšie ako zvyčajne. 

Zlom San Andreas je vytvorený posunom Pacifickej platne smerom na sever k Severoamerickej platni. Je dlhý 1 200 km až 1300 km a široký 200 m, je sprevádzaný sústavou menších trhlín a oddeľuje tak časť Kalifornie a Mexika od zvyšku kontinentu.

img
Letecká fotografia zlomu San Andreas
img
Zemetrasenie na zlome San Andreas pred niekoľkými dňami