Noc z pondelka (15. 4.) na utorok bola pre pestovateľov ovocia mimoriadne chladná, keď bola nameraná najnižšia teplota mínus 5,2 stupňa Celzia. Aj preto museli pri záchrane úrody použiť okrem kahancov aj vrtuľník.
Náklady na jednu noc, počas ktorej pestovatelia používajú kahance, parafínové siete, peletové škatule a vrtuľníky sa pohybujú od 50.000 do 100.000 eur. "Záleží od toho, či použijeme aj vrtuľník. Pri takej teplote, aká bola túto noc, sme ho nasadili. Pomáha stláčať teplý vzduch nižšie k zemi," vysvetlil konateľ spoločnosti Plantex Marián Varga.
Spoločnosť v intenzívnych sadoch o rozlohe približne 144 hektárov pestuje viac odrôd jabloní, marhúľ, broskýň, sliviek a hrušiek. "Ak sa protimrazová ochrana začne robiť neskoro, klesá nám nielen úroda, ale aj kvalita. Ak je napríklad jablko vizuálne poškodené, stráca pre producenta výrazne na cene, v číslach ide suma z 50 až na desať centov za kilogram, čo je pre dodávateľa tragédia," doplnil konateľ firmy.
Najúčinnejšou formou ochrany je protimrazová závlaha. "Princíp závlahy funguje tak, že pokiaľ kvapká voda, ktorá má približne desať stupňov, odovzdáva svoje teplo do okolia. Ak je aj desať stupňov pod nulou, ale dodávate vodu, stále sa teplota pohybuje pri nula stupňoch,"doplnil Varga.
Ako ďalej doplnil, proti mrazom pomáha aj vykosenie trávnika. Momentálne prebieha takisto výskum polymérov, ktorými sa natrie rastlina a tá následne získa vyššiu odolnosť voči mrazu.