VIDEO: Masívny zosuv pôdy v Brazílii zaživa pochoval desiatky ľudí

02.12.2022 o 07:01 - Dominik Cenkner

Dve potvrdené obete a desiatky nezvestných. Takáto tragická je bilancia po stredajšom masívnom zosuve pôdy na severe Brazílie.

VIDEO: Masívny zosuv pôdy v Brazílii zaživa pochoval desiatky ľudí
zdroj: Corpo de Bombeiros Militar de Santa Catarina

Zosuv pôdy, ktorý nasledoval po silných dažďoch, zasiahol brazílsku diaľnicu BR-376. Úrady sa domnievajú, že bahno pochovalo šesť kamiónov a až 15 osobných vozidiel na diaľnici, keď sa zosunulo na 200-metrovom úseku cesty.

Zástupca hasičského zboru pre miestne médiá uviedol, že podľa ich odhadov môže byť nezvestných 30 až 50 ľudí. Dodal, že pri záchranných prácach a čistení násypov pomáha vojenská polícia, hasiči, tímy civilnej obrany a záchranné psy. 

Silné dažde spôsobili záplavy a bleskové povodne aj v ďalších pobrežných obciach. Podľa oficiálnej bilancie je postihnutých 680 ľudí a viac ako 500 domov, z ktorých niektoré sú úplne zničené.

Podľa agentúry Reuters zosuvy pôdy zablokovali prístup aj do Paranaguy. Ide o hlavný prístav pre dodávky obilia a cukru.

Obete pochovalo zaživa

Na leteckých záberoch je vidieť, ako jeden nákladný automobil visí cez okraj mosta. Záchranári našli telo jeho vodiča, ktorý bol identifikovaný ako 62-ročný João Pires.

Jeho príbuzný uviedol, že väčšinu života pracoval ako vodič nákladného auta. Cestu, na ktorej sa nehoda stala, mal dobre poznať. Meno druhej obete zatiaľ nebolo zverejnené.

Šťastie v nešťastí

Ďalší vodič nákladného auta, ktorého kabínu zasypalo bahno, vyviazol len s ľahkými zraneniami. José Altair Biscaia, 43-ročný, si na svoj telefón nahral video, ako je uväznený.

„Som nažive, vďaka Bohu. Som uprostred bahna, len v malom kúte, ktorý zostal z nákladného auta. Som plný rezných rán. ale som nažive,“ počuť ho na zázname, ako hovorí.

Vnútro jeho kabíny vyzerá zohavené a sú na ňom krvavé škvrny. Za oknom sa zdá byť stena z pevného blata.

Zatiaľ sa podarilo nájsť šesť preživších. Medzi nimi je aj starosta pobrežného mesta Guaratuba Roberto Justus. Vo videu, ktoré pán Justus nahral na sociálne médiá po svojej záchrane, povedal, že je „zázrak“, že je nažive.

„Bolo to strašné. hora na nás jednoducho spadla. Zmietla každé auto do posledného,“ priblížil pre tamojšie médiá. Miestnej rozhlasovej stanici Rádio Gaúcha povedal, že spolu so svojím vodičom Cláudiom Margaridom rozbili okná svojho auta, aby sa dostali von.

„More blata, stromov, konárov zasiahlo dvere auta. Bol som na sedadle spolujazdca a náraz bol taký, že naše auto sa zdvihlo. Blato sa stále približovalo a približovalo a dvíhalo nás, až sme sa ocitli na vozidlách na protiľahlej vozovke,“ spomína.

Letecké zábery z miesta nešťastia, zdroj: Corpo de Bombeiros Militar de Santa Catarina
Letecké zábery z miesta nešťastia, zdroj: Corpo de Bombeiros Militar de Santa Catarina

Počasie trápi tamojších obyvateľov už niekoľko dní.

Zosuv bahna vyvolali niekoľkodňové silné dažde v Paraná. V uplynulých týždňoch bolo v dôsledku záplav evakuovaných viac ako osemtisíc ľudí. Existujú veľké obavy z ďalších zosuvov pôdy, najmä v troch južných štátoch Paraná, Santa Catarina a Rio Grande do Sul.

Zosuvy pôdy nie sú v Brazílii neobvyklé a komunity na svahoch sú často zmietané, keď sa zrútia podmáčané svahy. Vo februári tohto roka zahynulo pri zosuvoch pôdy v meste Petrópolis v štáte Rio de Janeiro viac ako 200 ľudí.