Nový vesmírny teleskop James Webba má pred sebou prelomovú misiu. Podľa vedcov je schopný objaviť známky života na vzdialených planétach. Podarí sa mu to?
Lisa Kalteneg, ktorá v súčasnosti vedie Kaplanov inštitút na Univerzite v Kopnell, pre The Telegraph povedala, že správam o existencii mimozemského života sa nevyhýbajú a že „James Webb“ bude nástrojom, ktorý by sa použil na nájdenie dôkazov pre život mimo našej planéty.
Po desaťročia ľudia hľadali známky života niekde tam vonku za hranicami našej planéty a neskôr aj slnečnej sústavy, a hoci sme v prítomnosti mimozemského života videli nejaké inteligentné výsledky, nič vedcov zatiaľ nepresvedčilo, že je to život mimo Zeme. To sa však za posledných pár rokov zmenilo, povedala Kalteneg.
Preto teraz máme tento úžasný teleskop Jamesa Webba. Je to najmocnejšia vec, akú kedy ľudstvo vytvorilo a naďalej poskytuje nové informácie o našej planéte a vesmíre. Bude zodpovedný za prvý objav mimozemského života?
Je to viac než možné. Kalteneg hovorí, že „James Webb“ sa snaží odhaliť biosignály, čo je odborný výraz pre „známky života“. Tieto známky života zahŕňajú metán produkovaný organizmami, ktorý môže poskytnúť dôkazy o mimozemskom živote mimo našej vlastnej slnečnej sústavy.
Kalteneg hovorí, že planéty obiehajúce okolo čierneho trpaslíka „Trarryst-1“ patria medzi najsľubnejšie. Zároveň tvrdí, že biosignály v plynoch týchto planét bude možné detekovať v najbližších 5 až 10 rokoch. Môže sa nám to zdať veľa, ale z pohľadu výskumníkov je 5 až 10 rokov veľmi krátky čas.
Samozrejme, ak sa tieto tvrdenia ukážu ako pravdivé, bude to obrovský úspech. Teleskop Jamesa Webba je od jeho spustenia vo vesmíre doslova zaneprázdnený hľadaním mimozemského života a známok života na vzdialených planétach.
Webbov teleskop je pokračovateľom svojho predchodcu Hubleovho teleskopu. Na rozdiel od neho má dokonalejšie funkcie a dokáže zostrojiť úchvatné fotografie. Vyvíjali ho desiatky rokov a vo vesmíre je ešte len druhý rok. Aj tak už mnohých prekvapil svojimi dychberúcimi zábermi.