Týždeň začne v jesennom duchu, no skončí v letnom počasí

Článok
Meteorologická jeseň odštartovala v našej oblasti poriadne chladným počasím. Chladné počasie nás čaká aj na začiatku týždňa.

Leto, teda to meteorologické je za nami a začala meteorologická jeseň. Tá tohtoročná začala hneď v prvý deň aj poriadne jesenným počasím. Teploty výrazne poklesli a na našom území sa vyskytli výdatné zrážky, ktoré do oblasti Gemera priniesli aj 50 mm zrážok v priebehu 24 hodín. 

Na celom našom území sme počas víkendu zaznamenali výrazne nízke teploty, ktoré sa pohybovali o niekoľko stupňov pod hranicou dlhodobého priemeru. V oblasti severného Slovenska sa teploty pohybovali aj o viac než 10°C pod hranicou dlhodobého priemeru. V Alpách bol tento rozdiel dokonca výraznejší a od výšky 2000 m n.m. napadlo niekoľko centimetrov čerstvého snehu.

Počasie na tento týždeň začne v chladnejšom duchu. Potrebovať tak budme svetre aj bundy, no počas víkendu by sa malo vrátiť letné počasie.

Začiatok týždňa studený a vlhký

Nový týždeň nezačne na našom území zrovna ideálne. Počasie bude pod vplyvom oblasti nízkeho tlaku, ktorá sa bude presúvať z Ukrajiny smerom nad Poľsko. Najviac zrážok sa tak očakáva v blízkosti samotnej tlakovej níže, čiže v oblasti východného Slovenska. Zrážky by mali dnes popoludní ustávať, no zajtra sa zrážky opäť vrátia.

Tlaková níž, ktorá sa odsúva nad severné Poľsko sa v oblasti Gdansku stočí a začne sa vracať smerom k nášmu územiu, v dôsledku čoho k nám zajtra dorazí ďalšie zrážkové pole. To prinesie opäť na naše územie dážď, ktorý na severe Slovenska môže byť aj výdatnejší. 

Ďalšie zrážky potom postúpia nad naše územie v stredu od severozápadu a zotrvajú tu do štvrtka.

Uplynulé dni nebudú len daždivé, ale aj chladné. Maximálne teploty na našom území nebudú prekonávať hranicu +25°C a v oblastiach, kde bude pršať sa teplota počas dňa bude pohybovať na maximách len okolo +15 až +19°C. 

Teploty, ktoré nás tak čakajú budú výrazne pod hranicou dlhodobého normálu. Najlepšie to ilustruje nižšie priložená mapa, ktorá znázorňuje rozdiel očakávanej teploty od dlhodobého priemeru pre tento deň. Pršať by malo najmä na strednom a východnom Slovensku a teplotné anomálie tak budú výrazné.

 

Bude sa však otepľovať

Príjemnejšie počasie dorazí na naše územie až ku koncu pracovného týždňa. Po okraji tlakovej níže, ktorá sa prehĺbi nad Stredomorím totiž začne do našej oblasti od juhozápadu prúdiť teplý vzduch a teploty tak pôjdu výrazne nahor. 

Súčasne by sa na našom území mala zmenšiť aj oblačnosť a tak by pri slnečnom počasí mali teploty postupne prekonať hranicu +25°C. 

Počas víkendu by sme sa tak mali výraznejšie ohriať. Z podpriemerných teplôt sa dostaneme do teplotného nadpriemeru. 

 

V nasledujúcom týždni by teploty mali ísť ešte vyššie a aktuálne vyhliadky naznačujú, že sa teploty môžu opäť dostať cez tropických +30°C. Viac o vyhliadke počasia na nasledujúce dni nájdete TU.

img