AKTUALITA: Dunaj práve kulminuje tesne pod 2. povodňovým stupňom

19.07.2021 o 17:53 - Veronika Salayová

Hladina Dunaja od včerajšieho dňa výrazne stúpala, až v nedeľu večerom dosiahla 1. povodňový stupeň. Od dosiahnutia 2. povodňového stupňa delilo dnes Dunaj iba pár centimetrov.

AKTUALITA: Dunaj práve kulminuje tesne pod 2. povodňovým stupňom
Brána slobody pod Devínskym hradom. Foto: Silvia Mináriková/SHMÚ

Dunaj dnes v poobedňajších hodinách kulminoval a jeho hladina tak prestala stúpať. Dnes o 17.30 hod. sa hladina najväčšej slovenskej rieky vyšplhala na hodnotu 729 cm a od 18.30 začala hladina klesať. 

Hladina Dunaja v Devíne dosiahla 1. SPA s najvyššou hladinou 684 cm o 17.00 hod., pričom hladina rieky o 17.45 hod. začala klesať na úroveň 675 cm.  

Situácia na Dunaji je pod kontrolou

Podľa prvotných odhadov SHMÚ mal Dunaj kulminovať v Devíne na úrovni približne 735 cm a v Bratislave na úrovni 770 cm. Neskôr SHMÚ svoju prognózu zmiernila. Našťastie, tieto odhady nevyšli a Dunaj napokon takéto vysoké hodnoty nedosiahol. 

Ministerstvo životného prostredia vylúčilo akékoľvek ohrozenie ľudí či majetku pri stúpajúcej hladine Dunaja v bratislavskej Devínskej Novej Vsi.

Verejnosť ubezpečili, že nehrozí žiadne vážne riziko povodní a situácia je pod kontrolou a v norme. 

V Bratislave je viacero zaplavených častí

Pre okres Bratislava platí momentálne výstraha 1. stupňa pred povodňou. Pre rozvodnený Dunaj a spätné vzdutie rieky Morava sú zatopené viaceré inundačné územia v hlavnom meste.

Pod vodou je Slovanské nábrežie v Devíne, cyklochodník pri rieke Morava aj chodník pri Vodárenskom múzeu pri Karloveskom ramene. Zaplavená je aj časť nábrežia pri Pribinovej ulici či niektoré zelené plochy pri Petržalskej hrádzi..

Dobrou správou je, že hladina Dunaja už bude v nočných hodinách v Bratislave a v Devíne pozvoľne klesať, avšak na dolnom úseku Dunaja bude situácia iná.

Na vodomerných staniciach v Komárne a Štúrove bude ešte hladina rieky stúpať a Dunaj by mal kulminovať v utorok nadránom.