Aljašku zasiahlo najsilnejšie zemetrasenie od roku 1965

29.07.2021 o 11:59 - Veronika Salayová

Dnes ráno nášho času zasiahlo Ajlašku mimoriadne silné zemetrasenie, ktoré dosiahlo silu 8,2 magnitúdy. Ide o najsilnejšie zemetrasenie od roku 1965. 

Aljašku zasiahlo najsilnejšie zemetrasenie od roku 1965
Mapa seizmicity. Zdroj: EMSC

Zemetrasenie s magnitúdou 8,2 zasiahlo aljašské pobrežie asi 90 kilometrov juhovýchodne od mesta Perryville na Aljaške. Na pobrežné oblasti južnej Aljašky platilo varovanie pred cunami, ktoré však úrady o 11.31 hod. nášho času odvolali.

Zemetrasenie zasiahlo Aljašský polostrov o 22.15 hod. miestneho času, čo bolo 8.15 hod. nášho času. Podľa USGS bolo zemetrasenie v hĺbke 32 km. 

Výstrahy pred cunami boli vydané pre južné časti Aljašky, samotný sopečný polostrov a tiež pre tichomorské pobrežné oblasti, avšak úrady varovanie prednedávnom odvolali.

Po najsilnejšom zemetrasení nasledovali tri o niečo menšie otrasy, ktoré dosiahli magnitúdu 6,2; 5,9 a 5,6, zhruba 20 minút po hlavnom zemetrasení.

Čo zapríčinili dnešné zemetrasenie?

Dnešné zemetrasenie na Aljaške nastalo v dôsledku nárazu na rozhranie subdukčnej zóny alebo medzi ním a doskami severnej Ameriky. Riešenie predbežného ohniskového mechanizmu naznačuje, že k prasknutiu došlo pri poruche klesajúcej buď plytko na severozápad, alebo strmo na juhovýchod.

Takzvaný aleutský oblúk sa rozprestiera približne 3 000 km od Aljašského zálivu na východe k polostrovu Kamčatka na západe a táto oblasť je „vhodná“ pre vznik zemetrasení, ktoré boli v tejto oblasti aj v minulosti.

Od roku 1900 sa do 250 km od dnešnej udalosti vyskytlo ďalších 8 zemetrasení s magnitúdou 7,0 a viac. Zemetrasenie s magnitúdou 8,2, ako to bolo aj dnes, naposledy zaznamenali 10. novembra 1938.

Vtedajšie zemetrasenie v roku 1938 vyvolalo malé cunami, ktoré bolo zaznamenané lokálne aj na ostrove Hilo na Havaji. Vzdialené umiestnenie zemetrasenia malo malý vplyv na ľudí a infraštruktúru.

Najsilnejšie zemetrasenie malo magnitúdu až 9,2

Na Aljašsko-Aleutskej priekope bolo najväčšie zemetrasenie zaznamenané modernými seizmickými prístrojmi. 27. marca 1964, kedy nastalo zemetrasenie s magnitúdou až 9,2. 

Dnešné zemetrasenie je spolu s rokom 1938 druhým najsilnejším zemetrasením, ktoré zasiahlo túto oblasť v histórii meraní. 

Nasledujúca mapa ukazuje tzv. aleutský oblúk so všetkými zemetraseniami od roku 1900.

Zdroj: Severe Weather Europe
Zdroj: Severe Weather Europe