Americký štát Montana zasypal sneh. Napadlo cez 1 meter

30.09.2019 o 16:49 - Montana - Ľubomír Franko
  • Článok

Prvá väčšia snehová búrka zasiahla severozápad USA. Najhoršia situácia bola v Montane, kde kvôli jednému metru čerstvého snehu museli vyhlásiť kalamitný stav. 

Americký štát Montana zasypal sneh. Napadlo cez 1 meter

Počas víkendu prenikol nad severozápad USA mimoriadne chladný a vlhký vzduch. Do viacerých štátov priniesol teploty pod bodom mrazu a výdatné sneženie. V oblasti Rocky Mountains napadlo až 121 centimetrov.

Podľa viacerých tamojších meteorológov nie je takáto situácia bežná. Podľa meteorológa Národnej meteorologickej služby (NWS) Josha Weissa sa porovnateľná situácia vyskytla naposledy v roku 1930. 

Čerstvú snehovú nádielku zaznamenali v štátoch Washington, Kalifornia, Nevada, Wyoming, Oregon či Idaho. Najhoršia situácia ale bola na západe štátu Montana.

Cez víkend napadlo v meste Browning až 101 centimetrov nového snehu a guvernér štátu Montana Steve Bullock musel vyhlásiť kalamitný stav. 

Snehovej pokrývke priali aj záporné teploty. V noci na pondelok klesali vo viacerých oblastiach Montanty pod -6 °C. Situácia by sa mala postupne zlepšiť, studený vzduch sa dá na ústup a teploty sa dostanú nad nulu. 

Najnovšie správy