Austrália počká do marca na zrážky, aby pomohli uhasiť požiare

16.01.2020 o 18:30 - Austrália - Veronika Salayová
  • Článok

Austrálske orgány sa dnes vyjadrili, že počkajú do marca, kedy sa očakáva dostatočné množstvo zrážok na to, aby priniesli úľavu od dlhotrvajúcich požiarov a sucha. 

Austrália počká do marca na zrážky, aby pomohli uhasiť požiare
Spustošené územie po požiaroch v Novom Južnom Walese. Foto: BBC Weather

Na východnom pobreží Austrálie horí okolo 100 požiarov. Orgány, ktoré sa s nimi bojujú, počítajú s tým, že väčšina lesných požiarov prestane horieť až vtedy, keď zaprší a zrážky budú dostatočne intenzívne na to, aby ich natrvalo uhasili. 

Austrálsky úrad pre meteorológiu uviedol, že existuje 50 % šanca, že väčšina východného územia krajiny dostane priemerné zrážky od 1. marca do 30. mája.

Meteorológovia zároveň dodali, že zrejme na trvalé uhasenie všetkých požiarov to stále nebude dosť. Uviedli, že bude potrebných až niekoľko mesiacov nadpriemerných zrážok. 

Daždivé počasie v týchto dňoch prinieslo krátku úľavu do oblastí, ktoré sú zasiahnuté požiarom, avšak spolu s búrkami prišlo aj riziko bleskov, ktoré by mohli založiť nové požiare.

Dlhotrvajúcicmi požiarmi a zhoršenou kvalitou vzduchu v metropolách ako Sydney a Melbourne výrazne utrpel aj cestovný ruch v krajine.

Najvyšší austrálsky orgán cestovného ruchu odhaduje, že kríza súvisiaca s požiarmi stálo cestovný ruch takmer 1 miliardu dolárov.

Najnovšie správy