Austrálske požiare spôsobili, že v Tichomorí rozkvitli riasy v nevídaných rozmeroch

19.09.2021 o 18:39 - Peter Minárik

Austrália sa ešte aj tento rok spamätáva z následkov mohutných požiarov, ktoré krajinu sužovali posledné dva roky. Požiare sú však do dnes predmetom štúdii a výskumov. Jedna taká bola publikovaná v uplynulých dňoch.

Austrálske požiare spôsobili, že v Tichomorí rozkvitli riasy v nevídaných rozmeroch
dym z Južného Walesu v novembri 2019, foto: Shutterstock

Rekordné austrálske požiare, ktoré v rokoch 2019 a 2020 sužovali mnohé oblasti predovšetkým východnej Austrálie viedli k rozsiahlemu rozkvetu rias v Tichom oceáne.

Štúdia, ktorú uskutočnil medzinárodný tím vedcov je prvou, ktorá jednoznačne spojila reakciu morských organizmov s požiarmi.

Zistilo sa totiž, že morské organizmy vyživujú pyrogénne, železné aerosóly. Pyrogénne aerosóly vznikajú pri spaľovaní stromov, trávy a iných foriem biomasy.

Aerosólové častice sú dostatočne ľahké na to, aby sa mohli vo vzduchu prenášať aj mesiace a často na dlhé vzdialenosti.

Častice z austrálskych požiarov v rokoch 2019 až 2020 ,,oplodnili,, vodu a poskytli jej živiny, ktoré viedli k rozkvetu rias v rozsahu, ktorá je v tejto oblasti nezvyčajná.

Tento objav vyvoláva otázky o tom, akú dôležitú úlohu môžu mať požiare pri podpore rastu mikroskopických morských rias, známych ako fytoplanktón.

Riasy absorbujú veľké množstvo klímu otepľujúceho oxidu uhličitého zo zemskej atmosféry prostredníctvom fotosyntézy a tvoria základ potravinovej siete oceánu.

Riasy, ktorých rast podporili austrálske požiare boli také intenzívne a rozsiahle, že následné zvýšenie fotosyntézy by mohlo dočasne kompenzovať značnú časť emisií CO2, ktoré požiare produkovali.