Brusel zakázal jednorázové plasty ako slamky, či príbor

24.10.2018 o 18:24 - P.M.
Článok

Európsky parlament výraznou väčšinou odobril rozsiahly zákaz jednorazových plastových výrobkov s cieľom čeliť znečisťovaniu morí, pôdy a vodných tokov.

Brusel zakázal jednorázové plasty ako slamky, či príbor

Zákaz sa od roku 2021 dotkne celej škály produktov, pre ktoré sú k dispozícii alternatívy, od plastových slamiek po taniere. Jeho cieľom je zároveň zabezpečiť, aby sa 90 percent plastových fliaš do roku 2025 recyklovalo, informoval o tom portál webnoviny.sk

Plastový riad minulosťou

Smernica, ktorú schválili sa týka desiatich skupín plastových výrobkov na jedno použitie, vrátane rybárskeho vybavenia. Najviac sa smernica dotkne plastových riadov, príborov, slamiek alebo tyčiniek do uší.

Na základe tohto zákazu sa bude musieť zmeniť aj výroba rybárskych sietí, ktoré sú v súčasnosti hlavným zdrojom znečistenia Stredozemného mora a Atlantického oceánu.

infografika sme.sk

Európsky parlament, Európska komisia a členské štáty Európskej únie v najbližších týždňoch začnú vyjednávania o tom, aby sa zákaz jednorazových plastových produktov stal záväznou legislatívou.

A čo náhrada ?

Väčšinu plastov vieme nahradiť už dnes, čo sa týka najmä stravovania. Jedlo a nápoje možno servírovať v ekologickejších nádobách z celulózy či z kukuričného škrobu.

Takýto riad je potom kompostovateľný. Nedávno si to vyskúšali na festivale Pohoda, kde gastro obaly nahradili práve týmto materiálom. Táto alternatíva je pritom odolnejšia ako plasty a zdravotne nezávadná.