Búrková sezóna začala. Zima sa však môže vrátiť

Článok
V pondelok sme zaznamenali prvé búrky tohto roka. Napriek tomu, že búrková sezóna pomaly začína, tak stále hrozí, že sa ukáže aj zima.

Počnúc včerajším dňom odštartovala na našom území búrková sezóna a nezačala ako obvykle jedným až dvoma bleskami, ale začala celkom výrazne. Prvé búrky sme pozorovali už krátko popoludní v oblasti Gemera. No išlo skôr o výraznejšie prehánky, pri ktorých udrelo spolu 13 bleskov. Výraznejšia búrka sa sformovala podvečer nad severnou časťou Košíc. Búrka postupovala smerom k východu k Slanským vrchom, kde sa rozpadla.

Táto búrka už bola omnoho zaujímavejšia. Priniesla takmer stovku bleskov a výrazné krupobitie. Sever a východ Košíc dokonca pokryla vrstva krúp.

Prvé búrky tohto roku tak máme za sebou. Búrky sú prevažne znakom leta, no vyskytujú sa po celý rok, vrátane zimy. V nasledujúcich dňoch je riziko búrok menšie. Oveľa vyššie je však riziko toho, že k nám opäť zavíta snehová nádielka.

Nasledujúce dni budú premenlivé

Počas nasledujúcich dní zavládne na našom území veľmi premenlivé počasie. Striedať sa bude slnko s oblakmi a vyskytovať sa budú početné prehánky, prípadne slabý dážď. Snehové zrážky hrozia len na horách. Denné teploty sa nasledujúce dni budú pohybovať v rozmedzí +5 až +13°C a nočné by len výnimočne mali klesať pod bod mrazu.

Situácia nad Európou bude veľmi turbulentná, no typická pre začiatok jari. Nad našim kontinentom sa bude nachádzať množstvo tlakových útvarov, čo garantuje veľmi premenlivé počasie.

Zima sa môže vrátiť cez víkend

Aktuálna, veľmi premenlivá situácia nad Európou zapríčiňuje, že serióznu predpoveď je možné zostaviť maximálne na 4 dni vopred. Potom pravdepodobnosť veľmi výrazne klesá. To, aké počasie nás čaká cez víkend nie je možné odhadnúť. Jeden beh numerického modelu totiž očakáva pokračovanie premenlivého počasia, no vzápätí druhý beh načrtne prepad studeného vzduchu, ktorý by sneh mohol priniesť aj do nížin.

Veľkú premenlivosť môžete vidieť na veľkom rozptyle jednotlivých behov numerických modelov v rámci predpovede pre hladinu 850 hPa (cca 1500 m n.m.), ktorá najlepšie udáva charakter počasia. Všeobecne platí, že pokiaľ sa teplota pohybuje pod hranicou -5°C, tak snehové vločky by mali padať aj v najnižších polohách.

Na ensembli tak vidieť, že teploty v hladine 850 hPa majú rozptyl od +3 až do -10°C a to, či k nám príde cez víkend sneh a mráz alebo bude panovať jarné počasie, nie je možné aktuálne povedať. Priemer behov však naznačuje, že ochladenie je viac pravdepodobnejšie.

img