Búrky na Slovensku páchajú škody. Vietor vyvracia stromy a strháva strechy

01.08.2021 o 20:20 - Peter Minárik

Slovenskom sa ženie komplex silných búrok. Búrky sú však nakoniec slabšie ako sa pôvodne očakávalo, no aj tak na rade miest spôsobili materiálne škody. Hasiči dnes majú plné ruky práce.

Búrky na Slovensku páchajú škody. Vietor vyvracia stromy a strháva strechy

Slovensko naďalej sužujú veľmi silné búrky, ktoré prinášajú predovšetkým prívalové zrážky a silný nárazový vietor. Ten vyvracia stromy a strháva strechy a silné lejaky spôsobujú lokálne zatopenia.

Najväčšie škody na severozápade

Dnes spôsobili búrky najväčšie škody v oblasti severozápadného Slovenska. Popoludní sa tu prehnala silná supercelárna búrka, ktorá na množstve miest napáchala škody. V oblasti Bánoviec nad Bebravou, Rajeckej doliny, či v oblasti Žiliny vyčíňali silné búrky, ktoré boli sprevádzané prívalovými zrážkami.

Počas búrky v Čiernej Lehote spadlo až 88 mm zrážok. Na ďalších miestach v okolí Bánoviec nad Bebravou, či v Rajeckej doline spadlo okolo 50 až 60 mm zrážok. Tieto oblasti pritom ešte minulý týždeň zasiahli silné búrky, ktoré tu priniesli prívalové povodne. Tie sa tu tak dnes vrátili opäť. Búrka napáchala škody aj v samotnej Žiline, kde zostali viaceré časti ulíc a ciest zaplavené. Na severozápade sú vyhlásené stupne povodňovej aktivity. Najkritickejšia situácia je v obci Valaská Belá, ktorú zaplavilo.

V okolí Topoľčian sa vyskytla supercela

Okolím Topoľčian sa zasa prehnala supercela. Tá priniesla veľmi impozantnú štruktúru. Samotná supercela nevyprodukovala extrémne javy ako veľké krúpy, či dokonca tornádo, ale priniesla silný nárazový vietor.

Ten spôsobil problémy v obce Rybany, kde vyvrátilo niekoľko stromov a strhlo strechu. 

foto: Lubomíra Mikulovská-Oršulová
foto: Lubomíra Mikulovská-Oršulová

Hasiči informovali, že za dnešný deň majú len na západnom a strednom Slovensku už viac ako 150 výjazdov a to predovšetkým k popadaným stromom a k strhnutým strechám. 

Silné búrky mieria na východ

V týchto chvíľach búrky na západnom a strednom Slovensku ustávajú a prechádzajú do dažďa. Treba poznamenať, že v konečnom dôsledku sa dnes na našom území vyskytli našťastie slabšie búrky, ako sa pôvodne očakávalo.

Sondáže z dnešného popoludnia totiž naznačovali, že na strednom Slovensku panujú veľmi dobré podmienky pre búrky, ktoré by mohli produkovať veľmi veľké krúpy a dynamika naznačovala aj vhodné podmienky pre vznik tornáda. Viac sa dočítate TU.

V týchto chvíľach máme najsilnejšie búrky na juhu stredného Slovenska. Búrková vlna sa ženie cez severné Maďarsko smerom nad Gemer a nad východné Slovensko a na jej čele sa vyskytuje silný nárazový vietor, ktorý má potenciál páchať škody.