Búrky naberajú na sile. Hrozia najmä na severe a východe

11.08.2022 o 15:44 - Peter Minárik

V našej oblasti sa už začala vytvárať búrková aktivita, ktorá prináša aj výraznejšie búrky. V nadchádzajúcich minútach bude búrok viac a vyskytovať sa budú predovšetkým na severe a východe krajiny.

Búrky naberajú na sile. Hrozia najmä na severe a východe
foto: pixabay

Po dňoch relatívne pokojného počasia prichádza na naše územie zmena v podobe prehánok a búrok, ktoré sa už začali tvoriť a vyskytovať sa na našom území budú až do večera.

Búrky, ktoré sa na našom území vyskytujú prináša plytká tlaková níž, ktorá sa presúva z Ukrajiny cez naše územie smerom nad Balkán, kde sa usadí a bude ovplyvňovať počasie u nás počas nadchádzajúcich dní.

Táto tlaková níž zabezpečí v našej oblasti vlhkosť, vďaka čomu sa budú spomínané búrky a prehánky vytvárať. Jednotlivé zrážkové vlny sa budú obtáčať okolo tejto tlakovej níže.

Búrok bude dnes na našom území pomerne dosť, no počas víkendu sa treba pripraviť na výraznejšiu vlnu búrok. Netreba sa však obávať extrémne nebezpečných sprievodných javov. Búrky budú sprevádzané predovšetkým zosilnením zrážok a len výnimočne krúpami.

Najviac búrok na severe a východe

V týchto chvíľach začali vznikať prvé búrky v oblasti severného a východného Slovenska. Zatiaľ detekcia bleskov zaznamenala okolo 200 bleskov. Výrazne viac búrok sa vyskytuje nad Poľskom.

zaznamenané blesky, zdroj: blesky.bourky.cz
zaznamenané blesky, zdroj: blesky.bourky.cz

Ako sme už spomínali, tak búrky sú aktuálne sprevádzané predovšetkým lejakom, ktorý prináša lokálne aj výdatnejšie zrážky. Na severovýchode, pri hraniciach s Poľskom evidujú zrážkomerné stanice do 10 mm zrážok. Zatiaľ najviac zrážok spadlo severne od Košíc, kde v priebehu niekoľkých minút spadlo 13 litrov zrážok na meter štvorcový.

S búrkovou činnosťou treba na severnom a východnom Slovensku rátať aj v nadchádzajúcich hodinách a to až do večera. Polohu búrok sledujte TU.