Búrky skončili. Spadlo množstvo vody a udrelo cez 15 000 bleskov

05.08.2018 o 21:01 - Peter Minárik
  • Článok

Dnešné búrky sú minulosťou, no napriek tomu sa postarali o poriadne osvieženie v mnohých oblastiach nášho územia. Od zajtra bude opäť teplo.

Dnes sa prerušila séria teplého a horúceho počasia. Počasie na našom území ovplyvnil studený front, ktorý sa postaral o búrky na mnohých miestach nášho územia.

Najviac sa blýskalo na severozápade Slovenska, kde blesková aktivita dosahovala aj 5 úderov bleskov na km2. Naopak búrky obišli naše hlavné mesto, ako aj juh stredného Slovenska, či niektoré oblasti východu nášho územia. Mapa dnešných zaznamenaných bleskov pekne ukazuje, v ktorých oblastiach sa dnes vyskytli búrky.

Búrky sa vyskytovali už od skorého rána. Búrky zobudili obyvateľov Žilinského kraja. Najvýraznejšia búrková línia však nad naše územie dorazila v priebehu popoludnia a prehnala sa mnohými oblasťami nášho územia.

Dnešné búrky sa postarali o výdatné zrážky. Najviac spadlo na severe v okolí Čadce, kde sa vylial potok a búrka spôsobila prívalovú povodeň. Presné úhrny však nie sú známe, nakoľko prevažná časť zrážok spadla v oblasti hôr, kde sa nenachádza zrážkomerná stanica. Podľa radarových odrazivostí však mohlo spadnúť aj 100 mm.

Druhý najvýraznejší zrážkový úhrn zaznamenala zrážkomerná stanica SHMÚ v Dlhoni na severovýchode Slovenska a trojicu uzatvára Vyšná Slaná na západe Košického kraja.

Najnovšie správy