Českom sa prehnalo tornádo. To sa vyskytlo aj v Nemecku a v Srbsku

Článok
Extrémne búrky prerušili sériu teplých dní. Najväčšie škody u nás napáchali dnes popoludní v okolí Košíc.

Frontálny systém, ktorý postupuje cez našu oblasť prináša do Európy extrémne nepriaznivé počasie. Včera narobili búrky škody najmä v Čechách a v Nemecku. Dnes sa extrémne búrky ozvali aj u nás. Škody spôsobili najmä v okolí Košíc. Prívalové zrážky tu v priebehu niekoľkých minút priniesli 20 až 40 mm. Kanalizácie nestíhali vodu vstrebávať, a tak najmä oblasti južne od Košíc zaliala voda. Na našom území sme však zaznamenali ,,len,, vytopené pivnice. V okolitých krajinách totiž búrky zrovnávali domy so zemou.

Tornádo v Česku

Dnes krátko po 14:00 sa Červenou Horou na Náchodsku prehnalo tornádo, ktoré poškodilo niekoľko striech, so zemou zrovnalo stodolu a zničilo stromy pozdĺž cesty do susedného Žernova.

Miestni obyvatelia vo svojom živote nič také nevideli. Ako informovali pre Novinky.cz, tak vo vzduchu lietali plechy a strešná krytina. Tornádo v obci trvalo okolo dvoch minút zanechalo za sebou spúšť.

Tornádo zanechalo na Náchodsku spúšť, foto: Vladislav Prouza, Právo.cz

Počasie však vyčíňalo aj v ďalších oblastiach. Silný vietor a krupobitie komplikovali život najmä na severe Čiech.

Tornádo sa vyskytlo aj v Nemecku

Séria búrok v uplynulých dňoch priniesla tornádo aj do Nemecka. Tornádo sa vyskytlo na severe Nemecka v obci Minden.

Búrky, ktoré sa v noci na dnes presúvali z Česka do Nemecka spôsobili problémy aj na hlavnom želežničnom koridore medzi Prahou a Drážďanmi. Silné prívalové zrážky vyvolali zosuv pôdy, následkom čoho sa vykoľajil nákladný vlak na trati. Vlaky tak medzi Prahou a Drážďanmi pre neprejazdnú trať nahradili autobusy.

vykoľajený nákladný vlak na trati medzi Prahou a Drážďanmi, foto:  Bundespolizei Pirna

Tornádo aj v Srbsku

Materiálne škody v podobe niekoľkých poškodených domov si vyžiadalo aj dnešné tornádo v centrálnom Srbsku v mestečku Jagodina. Našťastie ani tu si nevyžiadalo zranených.

Búrky v Európe neustanú ani v nasledujúcich dňoch. Teplé, vlhké prúdenie sa obnoví a búrky sa opäť ozvú. Počas nadchádzajúceho víkendu sa aj na našom území očakávajú výraznejšie búrky.

img