Cez Európu mieri víchrica Bianca. Večer zasiahne strednú Európu

27.02.2020 o 15:37 - Peter Minárik
  • Článok

Počasie v Európe sa opäť zhoršuje. Bianca totiž prináša do Európy veľmi silný vietor, ktorý opäť spôsobí veľké škody a to aj v strednej Európe. Nášmu územiu sa len tesne vyhne.

Cez Európu mieri víchrica Bianca. Večer zasiahne strednú Európu

Z Atlantiku začala nad vnútrozemie Európy postupovať ďalšia tlaková níž, ktorú nemeckí meteorológovia pomenovali ako Bianca. Víchrica Bianca už začala ovplyvňovať počasie vo Francúzsku a večer zamieri nad strednú Európu.

Vietor tak najviac sužuje Francúzsko, kde na západnom pobreží namerali poryvy vetra cez 100 km/h. Silný vietor sa však postupne rozširuje do ďalších oblastí Francúzska a večer začne počasie ovplyvňovať aj v strednej Európy.

Vietor bude v našej oblasti silnieť tak, ako bude postupovať stred tlakovej níže. Ten sa vo večerných hodinách dostane nad Nemecko a okolo polnoci nad Českú republiku.

postup níže Bianca, zdroj: wetterzentrale.de
postup níže Bianca, zdroj: wetterzentrale.de

Víchrica Bianca prinesie silný vietor okrem Francúzska aj do Nemecka, Rakúska, či Česka, pričom najvážnejšia situácia sa očakáva na juhu Nemecka a na západe Rakúska.

Tu meteorológovia vydali najvyšší 3. výstražný stupeň. Očakáva sa, že nárazy vetra budú dosahovať rýchlosť 100 až 120 km/h a vietor bude spôsobovať vážne škody.

V Nemecku z obavy pred silným vetrom rušia podujatia a vyzývajú ľudí, aby radšej zostali doma. Pre silný vietor zrušili aj večerný zápas medzi Salzburgom a Frankfurtom.

Silný vietor zasiahne aj východ Rakúska, teda v blízkosti nášho územia. Nášmu územiu sa najsilnejší vietor vyhne, ale na juhozápade bude taktiež veterno. 

Nárazy vetra môžu dosahovať rýchlosť ojedinele 70 až 90 km/h. Viac o situácii s vetrom v jednotlivých okresoch Slovenska nájdete TU.

Najnovšie správy