Cez víkend sa opäť ochladí a na severe bude padať aj sneh

Článok
Krásne jarné počasie, pri ktorom teploty uplynulé dni stúpali až nad +15°C bude opäť prerušené chladnejším charakterom počasia. Cez víkend sa ochladí.
20. marec 2015 bol výnimočný nielen zatmením Slnka ale aj jarnou rovnodennosťou. 20. marca presne o 23:45 totiž začína astronomická jar, no počasie to ani zdaľeka nebude pripomínať. Už počas víkendu vtrhne do našej oblasti od severu chladnejší vzduch a na severe sa aj v nižších polohách objavia snehové vločky.

V priebehu soboty však bude ešte prevládať príjemné počasie. Nad Balkánom sa bude nachádzať tlaková výš, ktorá do značnej mieri bude ovplyvňovať aj počasie na našom území. V priebehu soboty zavládne na našom území prevažne jasné až polooblačné počasie bez zrážok pri ktorom budú denné teploty stúpať na +9 až +15°C.
Sobota tak bude vhodná nielen na jarné upratovanie, ale aj na prechádzku.

V nedeľu už zavládne diametrálne odlišné počasie. Z Atlantiku sa cez Škótsko až k pobrežiu Nórska vysunie jazyk rozsiahlej tlakovej výše a po jej prednej strane do našej oblasti postúpi studený front za ktorým k nám od severu začne zatekať studený vzduch.

Nedeľa bude na našom území väčšinou oblačná až zamračená so zrážkami, ktoré sa budú vyskytovať najmä na severe a východe. Od 1000 metrov bude snežiť, ale na severe bude hranica sneženia ležať ešte nižšie, a tak na Kysuciach, Orave, Liptove a na Spiši môžu snehové vločky padať aj v nižších polohách.

Už od pondelka však počasie začne opäť preberať pod svoju kontrolu tlaková výš a počasie sa začne zlepšovať a teploty stúpať.
img