Chorvátske pobrežie zasiahla BÓRA. Tá tu pravidelne sťažuje tamojší ži

Článok
V uplynulých dňoch pobrežie Chorvátska, ale aj vysoké horské polohy, čelili extrémnym poryvom vetra. Bóra sa v oblasti vyskytuje pomerne pravidelne.

Chorvátske pobrežie muselo koncom týždňa čeliť bóre. Tá sa tu vyskytuje pomerne pravidelne.

Čo je to bóra ?

Bóra (v chorvátčine: bura) je zjednodušene povedané silný, padavý, severný až severovýchodný vietor na Jadrane, v Grécku, v Rusku a v Turecku. Meno dostal podľa postavy severného vetra s menom Boreas z gréckej mytológie. V Chorvátsku ho poznajú ako veľmi nebezpečný vietor kvôli dvom hlavným faktorom: 

  • rýchly príchod: vietor dokáže prísť náhle a z jasného neba
  • intenzita: vietor môže fúkať rýchlosťou až 150 km/h, pričom v nárazoch môže dosahovať aj viac ako 200 km/h (15. marca 2006 náraz vetra 235 km/h na Pažskom moste)

Pažský most spájajúci ostrov Pag s pevninou Chorvátska

Pažský most, oddeľujúci ostrov Pag od chorvátskej pevniny

 

Ako vzniká bóra a kde sa vyskytuje ?

Miesto s najsilnejšie sa prejavujúcimi bórami je Dalmácia. Východné pobrežie Jadranu, tiahnúce sa od Albánska až po Rijeku je ideálnym miestom pre vznik silných vetrov. Dinárske hory dokonale izolujú kontinentálnu masu vzduchu od stredomorskej. Najčastejšie vznikajú v zime, keď sa nad pevninou usadí polárna tlaková výš, zatiaľ čo nad Jadranom sa pri teplejšom vzduchu nachádza tlaková níž. Veľký tlakový rozdiel spôsobuje, že vietor logicky vanie z oblasti s vyšším tlakom do oblastí s nižším tlakom. Tlakový rozdiel je najvyšší vo vápencovom pohorí Velebit, nachádzajúcom sa v severnej časti Dalmácie. Neďaleko miest Senj, Karlobag a južnej časti cestného tunela Sveti Rok je bóra najintenzívnejšia a fúka tam najsilnejší vietor.

Bóra začína silnieť v noci. Vzduch nad pevninou sa pri tlakovej výši ochladzuje omnoho rýchlejšie ako vlhký morský vzduch. Ochladzovaním vzduch hustne a vietor silnie. Poznáme dva typy bóry:

  • temná bóra: v oblasti hôr sa začnú tvoriť oblaky a vietor so sebou prináša aj dážď
  • čistá bóra: vzniká za jasného a kľudného dňa

Vietor s podobnými vlastnosťami nájdeme takisto v slovinskom pohorí Kras. Toto pohorie so svojimi vápencovými vrcholkami oddeľuje severné pobrežie Jadranu od Julských Álp. Tunajšia bóra ovplyvňuje aj architektúru a spôsob života. Mestá v pobrežných oblastiach, kde je bóra najsilnejšia majú hustú zástavbu s úzkymi uličkami a na strechách domov majú obyvatelia veľké kamene, aby sa zabránilo odfúknutiu strešnej krytiny.

mesto Piran, Slovinskomesto Piran, nachádzajúce sa na južnom pobreží Slovinska

Bóra v Chorvátsku od 26. novembra

Ako už bolo spomenuté v úvode, Chorvátsko koncom týždňa zasiahla teraz už známa bóra. Tlaková výš Waltraud, so stredom nad južnou Ukrajinou zasahovala do väčšiny územia severu Balkánskeho polostrova. Medzitým sa nad Talianskom a postupne nad Stredomorím prehlbovala tlaková níž, ktorá okrem iného priniesla začiatkom týždňa silné zrážky na Sicíliu. 

Počas noci zo štvrtka na piatok dosahoval vietor svoj vrchol v intenzite. Maximálne nárazy vetra v Chorvátsku: 

  • Krčki most - 206 km/h
  • Gornje Sitno - 185 km/h
  • Pažský most - 181 km/h
  • Prizna - 172 km/h


vizualizácia sily vetra, zdroj: Severe Weather Europe


synoptická situácia, zdroj wetterpate.de