Cyklón Pam zabil 11 ľudí. Červený kríž žiada o pomoc

Článok
V oblasti Pacifiku naďalej vystrája cyklón Pam. Ten už má 11 obetí.
Francúzsky prezident Francois Hollande dnes prisľúbil podporu ostrovnému štátu Vanuatu, zasiahnutému ničivým cyklónom Pam. Urobil tak počas rozhovorov s prezidentom tejto tichomorskej krajiny Baldwinom Lonsdaleom, uviedla agentúra DPA s odvolaním sa na oznámenie Elyzejského paláca.

Francúzsko už poskytlo pomoc po víkendovom vyčíňaní cyklónu Pam a pridalo sa tak ku krajinám ako Nový Zéland, Austrália a Spojené štáty. Hollande bez ďalších podrobností oznámil, že francúzska pomoc sa v nasledujúcich dňoch ešte zvýši vzhľadom na obrovský rozsah skazy.

Hollande zároveň vyzval na dosiahnutie ambicióznej klimatickej dohody, ktorá má byť podpísaná na nasledujúcom medzinárodnom summite v decembri v Paríži.

Cyklón Pam je podľa neho "novým výkrikom, aby medzinárodné spoločenstvo bralo vážne svoju zodpovednosť v boji proti klimatickým zmenám, ktoré nepriaznivo postihujú predovšetkým tých najzraniteľnejších".

Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK) dnes oznámil, že preživší ľudia zúfalo potrebujú vodu, potraviny a bezpečné prístrešia. Humanitárna organizácia už apelovala, že potrebuje núdzovú pomoc za 3,8 milióna dolárov.

Cyklón Pam za sebou zanechal na ostrovoch v austrálskom Tichomorí spúšť, keď začiatkom víkendu priniesol do regiónu vietor s rýchlosťou presahujúcou 300 kilometrov za hodinu, silné zrážky a záplavy. Najhoršie zasiahnuté je práve súostrovie Vanuatu.

Oficiálny počet obetí cyklónu Pam, ktorý postihol okrem Vanuatu aj ostrovný štát Tuvalu v južnom Tichomorí, je 11. OSN dnes opravila svoj údaj z pondelka, keď informovala o 24 mŕtvych, upozornila agentúra Reuters.

Počet obetí však môže znova stúpnuť, keď záchranári dôkladnejšie preskúmajú odľahlejšie ostrovy súostrovia, kam sa je ťažké dostať.

Podľa správy Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) muselo dosiaľ opustiť svoje domovy 3300 ľudí. Zasiahnutým oblastiam sa navyše stále nepodarilo obnoviť rádiové a telekomunikačné spojenia s okolitými ostrovmi. Vláda odhaduje, že prírodná pohroma postihla na Vanuatu celkovo 130.000 ľudí, čo je takmer polovica obyvateľstva krajiny.

Nemocnica vo vanuatskej metropole Port Vila praská vo švíkoch a niektoré z lôžok museli umiestniť pred budovu z obáv o bezpečnosť.
img