Cyklón Seroja ohrozuje Austráliu. V Indonézii pripravil o život vyše 100 ľudí

11.04.2021 o 19:02 - Dominik Cenkner
  • Článok

Stredozápadné pobrežie Austrálie ohrozuje cyklón Seroja. Miestne úrady už pracujú podľa najhoršieho scenára. Pred pár dňami totiž cyklón vyčíňal v Indonézii, kde si vyžiadal stovku mŕtvych a spôsobil obrovské škody.

Cyklón Seroja ohrozuje Austráliu. V Indonézii pripravil o život vyše 100 ľudí
Cyklón Seroja, zdroj: cnn.com

Austrálske orgány už začali s evakuáciou obyvateľov na stredozápade. Meteorológovia totiž očakávajú tak silný vietor, aký sa v oblasti nevyskytol už desaťročia.

Cyklón by sa podľa predpovedí mal stať ešte silnejším. Dosiahnuť by mohol dokonca aj na hurikán 3. kategórie.

„Situácia je veľmi vážna a potenciál rozsiahlych škôd je veľmi vysoký,“ uviedol minister záchranných služieb Fran Logan pre miestne médiá.

„Dúfame, že situáciu zvládneme v priebehu najbližších dní bez obetí na životoch či vážnych materiálnych škôd,“ povedal Logan. Miestni sa obávajú najmä spomínaného silného vetra.

V Indonézii cyklon zabil desiatky osôb

Austrálsky meteorologický úrad predpovedá rýchlosť vetra až 150 km/h. Cyklón má byť sprevádzaný aj výdatnými zrážkami.

Tie majú spôsobiť najväčšie škody najmä v pobrežných oblastiach. Zvlášť ohrozená je oblasť medzi mestami Geraldton a Denham.

Na záver len pripomenieme, že cyklón Seroja predtým zasiahol Indonéziu a východné Tichomorie. Silný dážď viedol k rozsiahlym povodniam.

Tie okrem toho, že spôsobili obrovské škody, si vyžiadali aj viac ako 100 obetí na životoch. Austrálčania preto dúfajú, že takáto situácia sa už nebude opakovať.

Najnovšie správy