Dlhodobá predpoveď: Zima stráca dych a jar nastupuje

Článok
Simulácie experimentálnych dlhodobých predpovedí naznačujú, že s touto zimou sa v tejto sezóne môžeme rozlúčiť. Sneh však ešte do nížin zavítať môže.
Po zasneženom začiatku tohto mesiaca, ktorý na mnohých miestach pripomínal pravú zimu sme sa dostali do teplotne mierne nadpriemerného počasia. Na výrazné prídely snehu v nižších polohách môžeme skôr zabudnúť a pomaly sa pripravovať na blížiacu sa jar.

Snehové vločky sa môžu objaviť ešte na konci mesiaca
Nasledujúce dni až do začiatku nového týždňa budú na našom území prevažne zamračené a teplé. V priebehu dňa sa budú teploty šplhať až na +10°C. Zrážok sa očakáva veľmi málo. Tie pribudnú až na začiatku budúceho týždňa, kedy sa do našej oblasti otvorí od severozápadu chladnejšie a vlhšie prúdenie. Isté je, že na viacerých miestach môžete počítať so zrážkami. Pomerne veľkou neznámou je však ich skupenstvo. Rozhranie teplého a studeného vzduchu totiž bude veľmi blízko a jeho konečná poloha sa môže zmeniť.

Z dnešného pohľadu to vyzerá na istý sneženie na horách a na severe aj v nižších polohách. Naopak v južnej polovici územia by malo prevládať prevažne kvapalné skupenstvo zrážok.

Marec by mal byť jarný
Dlhodobé vyhliadky síce veľkú úspešnosť, čo sa týka predpovede počasia nemajú, ale môžu nám dať hrubý odhad o vývoji počasia. Numerický dlhodobý model CFS, ktorý počíta vývoj počasia až na nasledujúce 2 mesiace naznačuje, že mesiac marec by mal byť v medziach normálu:

Dlhodobý normál v tomto prípade znamená premenlivé počasie s dennými maximami okolo +15°C. Marec je aj z meteorologického hľadiska už jarným mesiacom, a tak sa počas neho nejaké kalamity a výraznejšie snehové zrážky v nižších polohách nevyskytujú. Pri vpáde studeného vzduchu je však aj takáto situácia možná. Stačí si len spomenúť na Veľkonočné počasie spred dvoch rokov. Veľká noc bola na mnohých miestach Slovenska zasnežená a pripomínala skôr vianočné počasie.

V stručnosti tak môžeme konštatovať, že zimná sezóna 2014/2015 v nižších polohách končí a k moci sa dostáva jar. Za zimným počasím musíte vyraziť na hory, kde je a zatiaľ by aj malo byť snehu pomerne dostatok.
Presný vývoj počasia na nasledujúce dni nájdete TU.
img