Dnes začala astronomická jeseň. Pozorujeme rovnodennosť

23.09.2018 o 07:30 - Ľubomír Franko
  • Článok

Dnešným dňom začína na severnej pologuli astronomická jeseň. Jej začiatok je definovaný jesennou rovnodennosťou, ktorá pripadá na 23. septembra. Čím sa rovnodennosť vyznačuje a o čo vlastne ide ?

Dnes začala astronomická jeseň. Pozorujeme rovnodennosť

Jesenná rovnodennosť nastáva každý rok pravidelne okolo 23. septembra. Pri tomto momente dopadajú slnečné lúče kolmo na rovník a na obidva obratníky pod rovnakým uhlom. Ide o udalosť, kedy deň a noc trvajú približne rovnakú dobu, od dnešného dňa bude noc dlhšia ako deň.


Jesenná rovnodennosť z pohľadu geostacionárnej družice METEOSAT-9
Copyright EUMETSAT 2011

Dôvodom vzniku tohto javu je naklonenie Zemskej osi o 23,5° voči ekliptickej dráhe Slnka. Keďže Zem obieha okolo Slnka, tento náklon spôsobuje, že raz je bližšie k Slnku južná pologuľa (od jesennej rovnodennosti do jarnej rovnodennosti) a raz je bližšie severná pologuľa (od jarnej rovnodennosti do jesennej rovnodennosti). Tento náklon tak zabezpečuje striedanie ročných období.

Pre predstavu, ako sa menia ročné obdobia a ako ovplyvňuje náklon Zemskej osi dopadnuté slnečné žiarenie môžeme pozorovať aj na názornom videu. Na videu sú zanimované satelitné snímky Zeme o 12:00 UTC každého dňa v roku. Môžeme pozorovať, že tvrdenie uvedené o odstavec vyššie naozaj platí. 

Najnovšie správy