Ekologická katastrofa v Kalifornii naberá iný rozmer. Najavo vyšli nové skutočnosti

12.10.2021 o 11:30 - Veronika Salayová

Obrovský únik ropy, ktorý pre niekoľkými dňami zasiahol kalifornské pobrežie, označili za jednu z najväčších ekologických katastrof Kalifornie. Najnovšie vyšetrovanie však prišlo s prekvapivými zisteniami. 

Rozsiahla ekologická katastrofa, ktorú spôsobilo pretrhnutie ropovodu pri kalifornskom pobreží, môže mať iný pôvod, než sa doteraz myslelo. Vyšetrovanie prišlo s novými informáciami.

Americkí vyšetrovatelia oznámili, že ropovod, z ktorého pri kalifornského pobrežia unikala ropa, bol poškodený už asi rok a celú tú dobu sa z neho táto látka mohla dostávať do vody.

Ropovod poškodila zrejme kotva lode

Americké spravodajské agentúry informovali, že potrubie zrejme roztrhla kotva veľkej lode. Zatiaľ nie je známe, o ktorú loď presne ide. 

Až doteraz sa experti domnievali, že sa to stalo len nedávno, najnovšie vyšetrovanie však naznačuje, že k úniku mohlo dôjsť už približne pred rokom.

K tomuto zisteniu napovedá aj fakt, že poškodené potrubie je očividne zarastené morskými organizmami, čo sa, samozrejme, nemohlo stať v priebehu niekoľkých dní. 

Úrady museli uzavrieť rad úsekov pobreží v Kalifornii, vrátane tých, ktoré slúžia surferom. Tímy expertov sa snažili zabrániť nevratnému poškodeniu pláží a pomôcť zvieratám, ktoré bola ropou zasiahnuté.

Američania žiadajú ukončenie ťažby ropy

Doteraz nie je presne známe, koľko ropy uniklo, ale uvádza sa, že by to mohlo byť 126-tisíc galónov, čiže okolo 477-tisíc litrov ropy. Ak by sa to potvrdilo, išlo by o jednu z najhorších ropných katastrof, akú kedy Kalifornii zažila.

Aj táto katastrofa prispela k tomu, že sa opäť veľmi výrazne objavujú hlasy, ktoré žiadajú ukončenie ťažby ropy. Demokratický guvernér Kalifornie Gavin Newsom už skôr vyhlásil, že chce ťažbu ukončiť do roku 2045.