FOTO: Desivé zábery piatich vodných smrští, ktoré sa sformovali v jeden okamih

09.05.2021 o 18:01 - Dominik Cenkner
  • Článok

Scéna ako z akčného filmu. Tak sa dajú opísať zábery zhotovené na juhovýchode Austrálie po tom, čo sa tam v jeden moment sformovalo 5 vodných smrští.

FOTO: Desivé zábery piatich vodných smrští, ktoré sa sformovali v jeden okamih
5 vodných smrští pri pobreží Austrálie zdroj: instagram.com/@kirrajane00

Keď sa rotujúci vír, ktorý vzniká pod búrkovým oblakom nedotýka zeme, hovoríme tomu tromba. Presnejšie ide o veľkú trombu.

V prípade, že sa takýto vír dotkne povrchu zeme, ide o tornádo. To sme zaznamenali na Slovensku aj tento rok, a to presne na Deň Zeme 22. apríla.

Pokiaľ sa však tornádo nachádza nad vodnou hladinou, resp. sa tromba dotkla vodnej hladiny, nejde o vodné tornádo. Pre takúto situáciu sa používa iné označenie.

Hovorí sa tomu vodná smršť. Práve to sa vyskytlo v utorok u protinožcov medzi Brisbane a Sydney.

Vodné smršte na juhovýchode Austrálie, zdroj: facebook.com/Naomi Clarke
Vodné smršte na juhovýchode Austrálie, zdroj: facebook.com/Naomi Clarke

Až päť v jeden moment

Došlo k tomu v utorok, 4. mája, pri 4-tisícovom pobrežnom meste Old Bar, ktoré leží necelých 500 km južne od Brisbane a približne 250 km severovýchodne od Sydney. Cez juhovýchodnú Austráliu vtedy postupovala výšková tlaková níž.

Tá zvlášť na východ Nového Južného Walesu priniesla veľkú oblačnosť a v neposlednom rade búrky, pri ktorých bolo zaznamenaných desaťtisíce bleskov.

Práve pri takýchto podmienkach sa nad Tasmánskym morom sformovalo v jeden moment až päť vodných smrští. O „senzáciu“ tak mali miestni obyvatelia postarané.

Búrky so sebou priniesli najmä nárazový vietor do 50 km/h a výdatnejšie úhrny zrážok, teda nič výnimočné. Avšak pätica vodných smrští, ktorá sa zniesla k moru urobila búrku jedinečnou.

Najnovšie správy