FOTO: Slovák zachytil polárnu žiaru nad Nórskym morom. Snímku ocenili aj v zahraničí

24.11.2021 o 18:01 - Dominik Cenkner

Slováci sa nestratia ani v zahraničí. Dôkazom toho je aj ďalšie, pomerne významné ocenenie, ktoré sa dostalo Tomášovi Slovinskému. Jeho fotografiu polárnej žiary nad Nórskym morom ocenila Univerzitná asociácia pre výskum vesmíru USRA.

FOTO: Slovák zachytil polárnu žiaru nad Nórskym morom. Snímku ocenili aj v zahraničí
Geovedecká snímka dňa 24. novembra 2021, zdroj: Tomáš Slovinský

Tá si pre Geovedeckú snímku dňa vybrala práve záber, ktorý zhotovil slovenský fotograf Tomáš Slovinský. Fotografiu zachytil ešte 27. októbra v skorých ranných hodinách.

Práve vtedy sa v nórskom prístavnom meste Tromsø jasnou polárnou žiarou za svitu Mesiaca rozžiarila celá pláž. Daný úkaz sa tak nedalo nezachytiť.

Aby toho nebolo málo, polárna žiara sa odrážala aj vo vodnej hladine. Dokonca bola jasnejšia ako Mesiac samotný.

Na fotografii sa navyše nachádza aj asterizmus. Ide o Veľký voz zo súhvezdia Veľkej medvedice.

Pomenovali po ňom aj asteroid

Tomáš Slovinský je v oblasti zachytávania krás nočnej oblohy či oblohy ako takej „známa firma“ tak doma, ako i v zahraničí. Okrem dnešného ocenenia sa mu len nedávno dostalo aj ďalšej pocty.

Známy objaviteľ asteroidov Štefan Kürti po ňom pomenoval asteroid. Asteroid s názvom Slovinsky 2013 CA196 sa nachádza v Hlavnom páse asteroidov vo vzdialenosti približne 3 AU – astronomické jednotky od Slnka (cca 450 000 000 km).

Na záver len dodáme, že autor fotografie snímku zachytil v čase, keď sme aj u nás očakávali možné pozorovanie polárnej žiary. Nakoniec však k tomu nedošlo, keďže na to neboli ideálne podmienky.

Tuzemskí fotografi však nemusia byť úplne smutný. Šanca na jej pozorovanie v našich končinách tu stále je. A to v súvislosti s blížiacim sa maximom slnečnej aktivity.