FOTO: Svietiace oblaky „rozžiarili“ nočnú oblohu nad Slovenskom

06.07.2020 o 09:12 - Veronika Salayová
  • Článok

Nočné svietiace oblaky sa počas súmraku a noci objavili na oblohe nad Slovenskom. Ide o mimoriadne krásny prírodný úkaz, ktorý je možné pozorovať z nášho územia. 

FOTO: Svietiace oblaky „rozžiarili“ nočnú oblohu nad Slovenskom
Foto: Arnold Jančár - Bešeňov, Nové Zámky

Tento nádherný prírodný úkaz možno pozorovať v letnom období aj na našom území po dobu niekoľkých týždňov. 

Odborne sa tieto oblaky nazývajú noctilucenty, avšak s bežnými oblakmi nemajú nič spoločné. Ide o výnimočný jav, ktorý možno pozorovať len v určitom období a v určitom čase, a aj to len za vhodných podmienok.

Kým bežné oblaky sa nachádzajú vo výške do 12 km, nuctilucenty sú položené až šesťkrát vyššie, a to vo výške približne 83 km. V tejto výške sa vyskytujú bežne, avšak sú pre nás neviditeľné.

Zahliadnuť sa dajú len vtedy, keď ich nasvieti slnečné svetlo zospodu, čiže pri vychádzajúcom alebo zapadajúcom slnku. Súčasne musí byť dostatočná tma a obloha musí byť čistá a jasná.

Tento rok už boli z nášho územia pozorované 6. júna a počas včerajšej noci sme tieto striebristé oblaky nad Slovenskom pozorovali opäť.

Nočné svietiace oblaky však neboli pozorované iba nad Slovenskom, ale zachytili ich aj v Čechách, Poľsku, Maďarsku, Rakúsku či Chorvátsku. 

Pozrite si našu fotogalériu zo Slovenska i z iných európskych miest. 

Najnovšie správy