FOTO: Víchrica pácha značné škody. Má prvých zranených. Mieri smerom na východ

21.10.2021 o 10:24 - Veronika Salayová

Víchrica Ingnatz udrela na západnú Európu plnou silou, pričom škôd je stále viac a viac. Objavujú sa už aj správy o prvých zranených.

FOTO: Víchrica pácha značné škody. Má prvých zranených. Mieri smerom na východ
Francúzsko. Foto: Le Télégramme

Víchrica Ignatz dorazila do Európy ešte počas noci, pričom prvé škody páchala vo Francúzsku a v Holandsku. Na severozápade Francúzska v meste Fécamp pritom sila vetra podľa najnovších meraní dosiahla rýchlosť až 175 km/h. 

Vo francúzskom Menez-Kerguélen dokonca prudký vietor zničil aj niekoľko domov, pričom podľa francúzskeho portálu Le Télégramme mohlo ísť aj o menšie tornádo. 

V oblasti Hameau de la Baie sa v dôsledku silného vetra zrútil ďalší dom, ktorého strecha bola práve dokončená. Zo severozápadu Francúzska hlásia množstvo škôd ako zničené strechy, popadané stromy, poškodené autá a neprejazdné cesty. 

Bez elektriny ostalo až 250-tisíc domácností.

Veľké škody hlásia aj Holanďania a Nemci

Víchrica Ignátz spôsobila nemálo škôd aj v Holandsku, kde sa dokonca objavilo aj tornádo, ktoré spustošilo štyri ulice v obytnej štvrti Ter Leede v Barendrechte. Sila vetra bola taká silná, že dve autá narazili do budov. 

Hovorca bezpečnostného regiónu uviedol, že štyria ľudia boli zranení. Jedného z nich previezli do nemocnice s vážnejšími zraneniami.

Vietor od ranných hodín vyčíňa aj na celom území Nemecka. Najsilnejší vietor zaznamenali vo Feldberg v Čiernom lese, kde hlásili náraz vetra až 161 km/h, čo je sila hurikánu. Vietor zosilnel aj v oblasti Porýnie-Falcko, kde v meste Trier namerali rýchlosť vetra 115 km/h. 

Aj tu vietor pácha škody v podobe popadaných stromov, rozbitých okien či zničených striech. V dolnosaskom Delmenhorste muža zasiahol padajúci konár, ale zranenia neboli vážne. 

Vietor postupuje na východ

Víchrica Ignatz teraz smeruje viac na východ a vietor sa začne dvíhať aj v Česku, kde meteorológovia pre západnú časť krajiny vydali varovanie 2. stupňa pred silnými poryvmi vetra.

Nárazy vetra môžu presahovať v Čechách až rýchlosť až 100 km/h a takýto silný vietor môže zasiahnuť aj Prahu. Následne vietor zoslabne a okolo poludnia dorazí aj na Slovensko, najmä do západných okresov a do horských oblastí. 

Situáciu budeme naďalej sledovať a včas informovať.