FOTO: Z Veľkej Fatry bolo možné vidieť Alpy

07.01.2020 o 13:33 - Veronika Salayová
  • Článok

Veľmi priaznivé poveternostné podmienky dopomohli k tomu, že z Veľkej Fatry bolo možné vidieť rakúske Alpy vzdialené až 285 km.

FOTO: Z Veľkej Fatry bolo možné vidieť Alpy
Ostredok, Veľká Fatra. Foto: Refraktor

Poľskému pozorovateľovi Maciejowi Majewskému sa ako prvému podarilo zdokumentovať vrcholy v rakúskych Alpách z veľkofatranských hôľ. Minulý štvrtok boli ideálne podmienky podľa analýzy meteogramov.

Majewsky 2. januára okolo 11 hod. zachytil jedinečné snímky rakúskych Álp, ktoré boli odfotené z Ostredku, najvyššieho vrchu Veľkej Fatry, vzdialené 285 km. Týmto počinom poľský pozorovateľ prekonal rekord maximálnej dohľadnosti z územia Slovenska.

Podľa jeho slov je Ostredok ideálnym miestom na pozorovanie. Má výhodnú polohu a je odtiaľ vidieť najďalej na horských vrcholkoch.

Na snímkach zachytil vysokohorský masív Schneeberg s najvyšším vrcholom Klosterwappen (2 076 m n.m.) a ľavý masív Rax s najvyšším vrcholom Heukuppe (2 007 m n.m.).

Na ďalších záberoch bol Schneeberg jasne viditeľný voľným okom, ale malé línie Hohwechsel a Stuhleck bolo možné vidieť iba vo väčšej ohniskovej vzdialenosti.

Na našom území bolo tak dosiahnuté nové absolútne maximum v diaľkovom pozorovaní.

Najnovšie správy