Grécko môže koncom týždňa zasiahnuť MEDIKÁN

25.09.2018 o 13:49 - Ľ.F.
Článok

Nebezpečná situácia sa črtá v Iónskom mori, južne od Talianska. V oblasti sa môže vytvoriť európska verzia hurikánu - medikán. Ten môže priniesť ničivý vietor a extrémne zrážky. 

Grécko môže koncom týždňa zasiahnuť MEDIKÁN

Povrchová teplota vôd v Stredozemnom mori je výrazne nadpriemerná. V mori sa tak nachádza veľmi veľa energie a vlhkosti, ktorej je viac ako býva zvykom. 

Do oblasti Iónskeho mora postúpi v závere týždňa vo vyšších vrstvách ovzdušia tlaková níž. V oblasti tak vznikne výrazný teplotný gradient, tj. teplota bude s nadmorskou výškou veľmi rýchlo klesať. V takýchto podmienkach sa veľmi dobre tvoria búrky.

Keďže v oblasti bude prevládať takmer žiadny strih vetra (zmena smeru a rýchlosti vetra s nadmorskou výškou), búrky postupne vytvoria zhluk, ktorý začne rotovať okolo svojho stredu - vzniká MEDIKÁN. Medikán je pomenovanie pre tropickú tlakovú níž podobnú hurikánu (z angl. medicane - meditterranean hurricane). 

Očakáva sa, že medikán sa vytvorí v piatok a počas noci v sobotu večer by mal zasiahnuť južné časti Grécka. V búrke sa očakáva silný nárazový vietor, ktorý bude presahovať 130 km/h a extrémne zrážky. Na mnohých miestach juhu Grécka môže napršať aj cez 200 mm, čo by viedlo ku katastrofálnym povodniam a zosuvom pôdy.