Hlboká tlaková níž priniesla do oblastí Stredozemia silné prejavy poča

Článok
Hlboká tlaková níž spôsobila veľmi vysoké koncentrácie saharského piesku v ovzduší.

Veľmi kľudné počasie panuje aktuálne u nás. Nízka oblačnosť sa strieda s jasnou oblohou a miestami sa vyskytujú prehánky. O takomto charaktere počasia však aktuálne nemôžu hovoriť v oblasti Stredomoria. Hlboká tlaková níž presúvajúca sa zo severu Afriky cez Maltu na severovýchod smerom do Stredozemného mora prináša extrémne prejavy počasia.

Piesok zo Sahary

Koncentrácia piesku v ovzduší nie je nič výnimočné. Saharský piesok na autách sa pomerne často vyskytuje aj u nás. Nie však v takejto koncentrácii.

 

SITUÁCIA Z 22.3.2016

Silná teplá advekcia spôsobila že do oblasti Stredomoria začal od juhu prúdiť s ovzduším taktiež saharský piesok. Táto situácia spôsobila veľké problémy v najjužnejších častiach Európy.

RGB kompozícia a EVIEW satelitov EUMETSAT. Jasne badateľný je presun pieskových častíc zo západnej Sahary priamo do Stredomoria


obrovská koncentrácia piesku je viditeľná aj na tomto satelitnom snímku

SITUÁCIA Z 23.3.2016

Situácia dnes (streda 23.3.2016) sa skomplikuje pre severnejšie oblasti Stredomoria. Okrem problémov s pieskom začalo frontálne rozhranie produkovať búrky v oblasti Talianska a Jadranského mora. Do Chorvátska zas mieri silná ,,Bóra,,. Tá prinesie silné prejavy vetra z morskej/západnej strany Dinárskych hôr.

analýza z dňa 23.3.2016 o 7:00, zdroj: Severe Weather Europe

Tento jav spôsobil obrovské problémy v Tunisku, kde pri piesočnej búrke fúkal nárazový vietor o sile až 80 km/h. Vysoká koncentrácia pieskových častíc vo vzduchu znížila viditeľnosť a skomplikovala presun osôb a automobilov.  Na Corfu mala zase problémy lodná doprava.


piesočná búrka v tuniskom meste Sfax, zdroj: Météo Tunisie


lodná doprava na Corfu musela byť zastavená, foto: Giannis Gasteratos

Piesok robí problémy najmä v kombinácii s dažďom. Ten bol v oblasti Sicílie aj intenzívny a tak ,,zašpinil,, celý ostrov. Takto to vyzeralo v sicílskom meste Palermo včera (22.3.2016) večer.zdroj: Meteoweb.it

Situácia by sa mala postupne ukľudňovať a tlaková níž sa presunie ďalej na severovýchod do oblasti východnej Európy. Spolu s ňou sa presunie aj Saharský piesok, ktorý však už nebude v takej veľkej koncentrácii. V piatok začne v oblasti Jadranského mora panovať tlaková výš a môže sa tak začať jarné, piesočné upratovanie.


zdroj: wetterzentrale.de

img