Horská služba vyhlásila 4. lavínový stupeň. Situácia sa zhoršuje

03.01.2019 o 11:00 - P.M.
Článok

Na horách intenzívne sneží a snehová pokrývka výrazne hrubne. Horská záchranná služba varuje všetkých turistov, aby zvážili svoje aktivity vo vysokohorskom teréne. Od poludnia platí 4. lavínový stupeň.

Horská služba vyhlásila 4. lavínový stupeň. Situácia sa zhoršuje

Na našich horách v uplynulých 48 hodinách pribudlo veľké množstvo snehu. Napadlo do 80 cm snehu. Vo Vysokých a v Západných Tatrách pripadlo od 50 do 80 cm a v Nízkych Tatrách od 20 do 45 cm.

Od poludnia bude platiť 4. lavínový stupeň

Vplyvom neutíchajúceho sneženia a silného vetra, ktoré budú pokračovať až do zajtrajšieho rána sa situácia na horách výrazne zhoršuje.

Vo všetkých pohoriach dnes doobeda platí ZVÝŠENÉ lavínové nebezpečenstvo, t.j. 3. stupeň z 5-dielnej medzinárodnej stupnice. Uvoľnenie lavín je možné už pri malom dodatočnom zaťažení obzvlášť na strmých svahoch!, uviedla HZS.

Vzhľadom na neutíchajúce sneženie a silný vietor vyhlási od poludnia HZS vo Vysokých a v Západných Tatrách 4. stupeň lavínového nebezpečenstva z 5-dielnej stupnice.

Nový vetrom previaty sneh spôsobuje zvyšovanie VEĽMI LOKÁLNEHO lavínového nebezpečenstva. Viaže sa najmä na záveterné svahy, žľaby a terénne pasce, svahy pod sedlami J, JV a V orientácií. Uvoľnenie lavín je možné už pri malom dodatočnom zaťažení obzvlášť na strmých svahoch!

Čo znamená 4. stupeň ?

4. stupeň je takmer najvyšší lavínový stupeň. Možnosti túr výrazne obmedzuje. Uvoľnenie lavín je pravdepodobné na mnohých strmých svahoch už pri malom dodatočnom zaťažení. V niektorých prípadoch sú predpokladané početné stredné lavíny a často aj veľké spontánne lavíny.

Vzhľadom na prognózu počasia a podmienky v teréne HZS neodporúča túry do vysokohorského prostredia!!!